Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

V Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG

0
Podziel się:

Zmiany w zasadach raportowania bieżącego i kwartalnego, reguły raportowania
danych finansowych oraz najlepsze praktyki WZA były tematami V Kongresu Prawników Spółek Giełdowych
SEG.

Zmiany w zasadach raportowania bieżącego i kwartalnego, reguły raportowania danych finansowych oraz najlepsze praktyki WZA były tematami V Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG.

"W związku ze zmianami w prawie unijnym dyskutowano głównie o zmianie zasad raportowania po wejściu w życie rozporządzenia MAR oraz o przyszłości raportów kwartalnych. (...) Polski rynek kapitałowy czeka w najbliższych latach kilka wyzwań wynikających ze zmian legislacyjnych. Kongres był okazją do rozmowy o tych wyzwaniach" - powiedział cytowany w komunikacie prezes SEG Mirosław Kachniewski.

Obecnie na poziomie unijnym trwają prace nad Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wykorzystywania informacji poufnych i manipulacji na rynku (MAR - Market Abuse Regulation), które skutkować będzie wyeliminowaniem z dzisiejszego rozporządzenia o raportach bieżących i okresowych katalogu wydarzeń gospodarczych wymagających raportowania.

"Uczestnicy dyskusji podkreślali, że chociaż według obowiązującego prawa spółki powinny analizować każde wydarzenie pod kątem jego wpływu na wycenę spółki, w dużej mierze przy podejmowaniu decyzji, czy dane wydarzenie zaraportować, czy nie, opierają się na liście znajdującej się w rozporządzeniu. Wprowadzenie rozporządzenia MAR będzie wymagało wypracowania w spółkach standardów postępowania, które pozwolą na właściwy przepływ informacji i identyfikację wydarzeń wymagających raportowania" - dodał Kachniewski.

Przypomniał, że pod koniec 2013 roku została opublikowana dyrektywa w sprawie harmonizacji raportowania okresowego, która eliminuje obowiązek publikowania raportów kwartalnych, jednocześnie jednak pozwala Macierzystym Państwom Członkowskim nałożyć na emitentów obowiązek publikowania dodatkowych raportów okresowych.

"Uczestnicy debaty podkreślali, że raporty kwartalne są stałym i ważnym elementem krajobrazu sprawozdawczego na polskim rynku kapitałowym, a ich likwidacja nie byłaby korzystna dla żadnej ze stron. Ważnymi obszarami do rozważenia wskazanymi podczas panelu są natomiast zakres raportów, ich liczba oraz terminy publikacji" - powiedział Kachniewski.

Drugiego dnia Kongresu zaplanowane zostały zajęcia praktyczne, podczas których omówiono zagadnienia prawne dotyczące m.in. głośnych sporów na WZA i po ich zakończeniu, finansowania spółek publicznych, odpowiedzialności doradców za niewypełnienie obowiązku informacyjnego, projektu nowej ustawy o obligacjach, compliance w praktyce oraz scalania akcji.

Gospodarzem Kongresu, który odbył się 4-5 marca było Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Partnerstwo nad wydarzeniem objęli: GPW i KDPW jako partnerzy instytucjonalni, firma Unicomp-WZA jako partner technologiczny, kancelarie prawne: GESSEL Koziorowski, K&L Gates, RKKW - KWAŚNICKI, WRÓBEL & Partnerzy, PROF. MAREK WIERZBOWSKI i Partnerzy - Adwokaci i Radcowie Prawni oraz Wardyński i Wspólnicy jako Partnerzy. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego objął przedsięwzięcie patronatem merytorycznym.

PAP była patronem medialnym konferencji.(PAP)

gor/ ana/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)