Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pamięć
24.01.2010 09:05

V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście

Złożenie wieńców pod stołecznym pomnikiem Bohaterów Getta oraz uroczysty koncert z udziałem m.in. Daniela Olbrychskiego, Zbigniewa Zamachowskiego i artystów Teatru Żydowskiego uczci przypadający 27 stycznia V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.

Podziel się
Dodaj komentarz

Złożenie wieńców pod stołecznym pomnikiem Bohaterów Getta oraz uroczysty koncert z udziałem m.in. Daniela Olbrychskiego, Zbigniewa Zamachowskiego i artystów Teatru Żydowskiego uczci przypadający 27 stycznia V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.

"Po raz piąty organizujemy w tym roku w Warszawie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Jak co roku spotykamy się pod pomnikiem Bohaterów Getta, gdzie usłyszymy piękną poezję Icchaka Kacenelsona w wykonaniu Daniela Olbrychskiego i Zbigniewa Zamachowskiego. Zaśpiewa także zespół Teatru Żydowskiego i zostaną zapalone znicze" - powiedziała PAP Gołda Tencer dyrektor generalna Fundacji Szalom, współorganizującej obchody wspólnie ze stołecznym Ratuszem.

Dla uczczenia pamięci o Zagładzie wieńce pod pomnikiem złożą przedstawiciele władz, organizacji społecznych i religijnych, a także harcerze oraz młodzież szkolna. Odmówiona zostanie również modlitwa ekumeniczna.

Przedstawiciele Fundacji Szalom apelują, aby w tym dniu o godz. 18 zapalając świece w swoich oknach uczcić Dzień Pamięci o Holokauście oraz przedwojennych Żydów, współmieszkańców polskich miast i miasteczek. "Chcielibyśmy, by wszyscy zapalili w oknach świece na znak pamięci. Także na naszej stronie na portalu Facebook istnieje możliwość zapalenia symbolicznej świeczki pamięci" - mówiła Tencer.

Jak zaznaczyła, poparcie dla tej inicjatywy zadeklarowała Gmina Żydowska, Kościół Katolicki oraz Prawosławny. "Będziemy solidaryzować się w pamięci o ofiarach Zagłady, pragnąc, aby nigdy nie powtórzył się ten akt przemocy i nietolerancji" - napisał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w liście do Gołdy Tencer.

26 i 27 stycznia na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy Tramwaj Widmo. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w Getcie Warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą Filtrowa-pl. Zbawiciela-Marszałkowska-Andersa-Pętla Potocka-al. Jana Pawła II-Stawki-Andersa-Marszałkowska-pl. Zbawiciela-Filtrowa-pl. Narutowicza.

Honorowy patronat nad obchodami objęli prezydent Lech Kaczyński i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku. Częścią obchodów tego dnia jest akcja "Światło Pamięci" polegająca na zapaleniu świec w oknach na znak pamięci o ofiarach Holokaustu.(PAP)

akn/ ls/ mow/

Tagi: pamięć, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz