Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

V Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą IPN

0
Podziel się:

Nazyciele i animatorzy uczący historii i języka polskiego w placówkach poza
granicami kraju uczestniczą w cyklu wykładów i warsztatów w ramach V Polonijnych Spotkań z Historią
Najnowszą, które odbywają się w Domu Pracy Twórczej w Oborach koło Warszawy.

Nazyciele i animatorzy uczący historii i języka polskiego w placówkach poza granicami kraju uczestniczą w cyklu wykładów i warsztatów w ramach V Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą, które odbywają się w Domu Pracy Twórczej w Oborach koło Warszawy.

V Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą organizuje Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

"Spotkania są dorocznym kursem historii najnowszej przeznaczonym dla nauczycieli uczących w środowiskach diaspory polskiej za granicą. Są również podsumowaniem całorocznej pracy Biura Edukacji Publicznej w środowiskach polonijnych. W tym roku nauczyciele z wielu krajów już po raz piąty przyjechali do Polski, by przez kilka dni poznawać historię najnowszą i nowoczesne metody jej nauczania. Na spotkania przyjeżdżają zarówno nauczyciele zawodowi pracujący w polskich szkołach poza granicami kraju lub w szkolnictwie innych krajów w języku polskim, jak i pedagodzy, którzy uczą w szkołach polonijnych weekendowych lub w domach kultury" - mówił podczas wtorkowej inauguracji imprezy zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzej Zawistowski.

Podczas spotkań uczestnicy wysłuchają wykładów, których tematami będą m.in. film fabularny, muzyka i literatura w PRL. Wezmą także udział w warsztatach poświęconych m.in. cenzurze i wolności słowa, wywiadom ze świadkami historii oraz pracy z wykorzystaniem nowych mediów, takich jak np. internet.

Ewa Magdalena Borkowska, nauczycielka w zespole szkół przy ambasadzie polskiej w Moskwie, w imprezie bierze udział po raz drugi. "Uczymy w naszej szkole historii i języka polskiego w klasach od czwartej szkoły podstawowej do liceum. Polonijne spotkania dają nam ogromne korzyści. Przede wszystkim przywozimy stąd ogromny zasób wiedzy i masę pomocy naukowych w postaci książek czy filmów. Istotne są dla nas także wykłady, których możemy wysłuchać i przekazać następnie uczniom. Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie, ponieważ dla nas to jedyna okazja skorzystania z podręczników i informacji, które są dla nas niedostępne" - opowiadała PAP Borkowska.

Jej koleżanka z Litwy, Anna Pilarczyk-Palaitis, podkreśliła także, jak cenna jest dla niej możliwość uzupełnienia swojej wiedzy o nowoczesne sposoby edukacji. "Pracuję w szkolnym punkcie przedmiotów ojczystych. To specyficzna placówka, ponieważ nie jesteśmy stricte szkołą, ale punktem uzupełniającym wiedzę uczniów z Litwy o część, której nie mają w szkołach, nawet jeżeli chodzą do placówek polskich, czyli o polską geografię, historię, język i wiedzę o społeczeństwie. Dla mnie te warsztaty są o tyle cenne, że dotyczą współczesnej historii, która sama w sobie już jest w pewnym sensie kontrowersyjna, ponieważ jest nam tak bliska i budzi wciąż wielkie emocje. To wszystko pozwala nam lepiej uczyć, spojrzeć z innej perspektywy, poznać nie tylko merytorycznie pewne fakty, ale też uzupełnić to o jakąś metodykę, nowe pomysły, aby to było współczesne, nowoczesne nauczanie" - mówiła Pilarczyk-Palaitis.

Jak przypomniał uczestniczący w inauguracji imprezy historyk prof. Antoni Dudek, poza granicami Polski żyje co najmniej kilkanaście milionów Polaków, którzy są obywatelami innych państw, ale się do polskości przyznają. "Ci ludzie mają dzieci, które są na rozdrożu - albo całkowicie stracą kontakt z polskością, albo będą ją utrzymywać, na czym często zależy najbliższym. Jednak rodzice pracują i nie mają czasu tymi dziećmi się zajmować i tu pojawia się szansa dla polskich nauczycieli. Wbrew pozorom poza granicami pracuje dużo nauczycieli polskiej historii, kultury i języka, którzy dają szansę młodym Polakom, by pozostali Polakami. Właśnie dla nich Biuro Edukacji Publicznej IPN organizuje Polonijne Spotkania. Staramy się mówić tu o rzeczach najważniejszych z najnowszej historii Polski, które pomogą nauczycielom wyjaśniać, dlaczego rodzice czy dziadkowie ich uczniów musieli z Polski wyjechać. Taka edukacja jest szansą na podtrzymanie związku tych młodych z ojczyzną ich najbliższych" - podsumował Dudek.

Patronem medialnym spotkań jest m.in. Polska Agencja Prasowa.

Materiały multimedialne na temat imprezy do obejrzenia na www.dzieje.pl (PAP)

akn/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)