Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Van Rompuy: grupa ws. dyscypliny budżetowej UE - priorytetowa

0
Podziel się:

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapewnił w środę, że
nadaje "wysoki priorytet" pracom grupy, która pod jego przewodnictwem ma rozpatrzyć sposoby
zwiększenia dyscypliny budżetowej w UE.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapewnił w środę, że nadaje "wysoki priorytet" pracom grupy, która pod jego przewodnictwem ma rozpatrzyć sposoby zwiększenia dyscypliny budżetowej w UE.

Odniósł się w ten sposób do deklaracji przyjętej na ostatnim szczycie UE w Brukseli, zapowiadającej powołanie grupy roboczej "task force" złożonej z przedstawicieli krajów członkowskich, prezydencji i Europejskiego Banku Centralnego, która do końca roku przedstawi raport o możliwościach wzmocnienia zarządzania ekonomicznego w strefie euro. Ustalone w przyszłości ramy radzenia sobie z kryzysem mają opierać się na zasadzie, że każdy kraj jest sam odpowiedzialny za swój budżet, o co zabiegały Niemcy, przywiązane do dyscypliny budżetowej.

"Musimy rozpatrzyć wszystkie możliwe środki zwiększenia dyscypliny budżetowej i zaproponować ramy radzenia sobie z kryzysami. Wzmocnienie mechanizmów jest sprawą zasadniczej wagi" - powiedział Van Ropmuy w debacie w Parlamecie Europejskim poświęconej ostatniemu szczytowi UE 25-26 marca.

Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z trudności, jakie mogłaby spowodować zmiana unijnych traktatów czy też Paktu Stabilności i Wzrostu. "Jakie teksty prawne będą musiały być ewentualne zmienione, pozostaje otwartą sprawą, która musi być przeanalizowana z zachowaniem pełnej świadomości różnych procedur wymaganych przy zmianie różnych instrumentów prawnych" - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Van Rompuy nie odpowiedział definitywnie na apele eurodeputowanych, by włączyć ich do prac grupy "task force".

W przyjętej na szczycie deklaracji uzgodnionej przez kraje strefy euro i zatwierdzonej przez całą "27" przywócy zapowiedzieli zwiększenie koordynacji gospodarczej w UE i dyscypliny budżetowej w unijnym Pakcie Stabilności i Wzrostu. To lekcja, jaką UE wyciąga z greckiego kryzysu, i cena za zgodę Niemiec na ewentualną pomoc pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji.

Polska, która zamierza przyjąć wspólną walutę, zabiega o to, by brać udział w decyzjach, które mogą kształtować strefę euro i warunki jej rozszerzenia. Dlatego chce podejmowania decyzji w gronie 27 krajów. Premier Donald Tusk zapewnił na szczycie, że ten postulat został przyjęty.

Deklaracja szefów państw i rządów strefy euro zapowiada wzmocnienie instrumentów prewencyjnych i nadzoru, które pomogą egzekwować od państw strefy euro dyscyplinę budżetową. Wzmocnienie unijnej procedury nadmiernego deficytu miałoby zapobiec nieodpowiedzialnej polityce finansowej. Ustalone w przyszłości ramy radzenia sobie z kryzysem mają opierać się na zasadzie, że każdy kraj jest sam odpowiedzialny za swój budżet.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu debatować nad możliwościami zwiększenia dyscypliny budżetowej; będzie to też temat piątkowo-sobotniego nieformalnego spotkania ministrów finansów "27" w Madrycie.

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)