Notowania

demokracja
19.12.2010 08:24

Vargas Llosa: fundamentalizm islamski głównym wrogiem demokracji

Laureat tegorocznej literackiej Nagrody Nobla, peruwiański prozaik Mario Vargas Llosa oświadczył w sobotę, że fundamentalizm islamski zastąpił komunizm jako główny wróg demokracji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Laureat tegorocznej literackiej Nagrody Nobla, peruwiański prozaik Mario Vargas Llosa oświadczył w sobotę, że fundamentalizm islamski zastąpił komunizm jako główny wróg demokracji.

"Kultura wolności wciąż ma wrogów, i to wrogów skrajnie niebezpiecznych: komunizm został zastąpiony przez fundamentalizm islamski jako największy wróg kultury demokracji we współczesnym świecie" - oświadczył pisarz na zamknięciu międzynarodowego forum w Santiago poświęconego polityce publicznej.

Jego zdaniem ekstremizm islamski "nie jest tak silny jak Związek Radziecki, ale stanowi wyzwanie, bo fanatyczni bojownicy (są) przekonani, że osiągną raj niszcząc kulturę Zachodu i wszystko, co ona sobą reprezentuje".

Vargas Llosa podkreślił, że "fanatyk religijny jest nadzwyczaj niebezpieczny, zwłaszcza jeśli jest gotów poświęcić życie w imię modelu, w który wierzy".

"Integryzm islamski, który zabił więcej muzułmanów niż poganie czy chrześcijanie, jest wyznawany przez mniejszość i opiera się na przekonaniach politycznych i religijnych tak anachronicznych i niezgodnych z nowoczesnością, że nigdy nie zdoła pokonać kultury zachodniej" - zaznaczył pisarz.

"Ale powinniśmy umieć się bronić, by nie dopuścić do tego, że korzystając z instytucji wolności (integryści islamscy) przenikną do naszych społeczeństw i zaczną siać terror" - ostrzegł.

74-letni obecnie Vargas Llosa jest autorem takich powieści jak "Rozmowa w katedrze", "Ciotka Julia i skryba", "Miasto i psy" czy "Święto kozła".(PAP)

mw/ jbr/

7926803

Tagi: demokracja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz