Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Vargas Llosa: to wyraz uznania dla literatury latynoamerykańskiej

0
Podziel się:

Peruwiański powieściopisarz Mario Vargas Llosa, uhonorowany w czwartek
nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, powiedział, że to wyróżnienie "jest wyrazem uznania dla
literatury latynoamerykańskiej i języka hiszpańskiego".

bELzhHbF

Peruwiański powieściopisarz Mario Vargas Llosa, uhonorowany w czwartek nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, powiedział, że to wyróżnienie "jest wyrazem uznania dla literatury latynoamerykańskiej i języka hiszpańskiego".

Wypowiadając się dla kolumbijskiej rozgłośni radiowej RCN, Vargas Llosa wyznał: "W ogóle nie myślałem, że jestem brany pod uwagę jako kandydat do nagrody".

Zapytany, którą ze swych powieści ceni najbardziej, pisarz odparł: "To jest tak, jakby zapytać, które ze swoich dzieci najbardziej kochasz".

bELzhHbH

W rozmowie z dziennikarzem, który reprezentował peruwiańską stację radiową RPP, Vargas Llosa opowiedział, jak zaskoczono go wiadomością o nagrodzie Nobla: "Właśnie się obudziłem, bo zaczynam pracę po piątej rano, gdy odezwał się telefon. Przybiegła Patrycja (żona pisarza) i mówi: +Dzwoni do ciebie jakiś pan i mówi po angielsku+".

Połączenie się urwało, ale telefon zadzwonił znowu i "pan mówiący po angielsku" przedstawił się jako "sekretarz generalny Akademii Noblowskiej".

"Początkowo myślałem, że to jakiś żart" - zwierzył się autor "Miasta i psów". "Kiedyś taki wyszukany dowcip zrobił mi Alberto Moravia" - dodał Vargas Llosa. Wyznał, że naprawdę uwierzył do końca w przyznanie mu Nobla, gdy 8 minut później usłyszał w radio oficjalny komunikat.

"Teraz to był bardzo dobry początek mojego nowojorskiego dnia" - dodał Vargas Llosa, który prowadzi w tych dniach wykłady na Uniwersytecie Princeton.

bELzhHbN

W wywiadzie, jakiego udzielił szwedzkiej agencji prasowej TT świeżo po odebraniu telefonu z wiadomością ze Sztokholmu, pisarz powiedział: "A ja myślałem, że Akademia całkiem o mnie zapomniała".

Syn peruwiańskiego pisarza, Alvaro Vargas Llosa, wypowiadając się dla kanału C5N telewizji argentyńskiej, tak skomentował wydarzenie: "Nareszcie nie będziemy już musieli odpowiadać na natrętnie powtarzane pytanie, dlaczego Vargasowi Llosie nie przyznano nagrody Nobla".

Nagroda Nobla dla Vargasa Llosy jest pierwszą od dwudziestu lat przyznaną pisarzowi z Ameryki Łacińskiej. Poprzednim laureatem był Meksykanin Octavio Paz, który otrzymał ją w 1990 roku. Wcześniej w 1982 roku uhonorowany został Kolumbijczyk Gabriel Garcia Marquez.

Autorzy hiszpańskojęzyczni zostali wyróżnieni nagrodą Nobla jedenastokrotnie. Zajmują czwarte miejsce po pisarzach tworzących w języku angielskim (27 nagrodzonych), francuskim (14) i niemieckim (12).(PAP)

bELzhHbO

ik/ ls/ mag/

7377663 7377647 7377880 7378104

bELzhHci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)