Notowania

wiadomości
22.04.2011 15:46

Vengerov: W maju wyniki preselekcji do Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

Na początku maja znane będą wyniki preselekcji do Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego - poinformował w piątek w Poznaniu przewodniczący jury Maxim Vengerov. W trakcie przesłuchań, muzyk przesłuchał w sumie 138 kandydatów do konkursu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na początku maja znane będą wyniki preselekcji do Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego - poinformował w piątek w Poznaniu przewodniczący jury Maxim Vengerov. W trakcie przesłuchań, muzyk przesłuchał w sumie 138 kandydatów do konkursu.

Konkurs odbędzie się w dniach 8-22 października w Poznaniu.

Poznań był ostatnim miastem, w którym zorganizowano preselekcje. Wcześniej odbyły się one w Bergamo, Londynie, Quebecu, Seulu, Jokohamie, Moskwie, Baku i Brukseli. Maxim Vengerov przesłuchał 128 skrzypków na żywo, dziesięciu osobom udzielono zgodę na przesłanie nagrania.

"To była rekordowa ilość zgłoszeń w historii konkursu. Z każdym ze skrzypków Maxim Vengerov odbył osobistą rozmowę. Tego nie było w żadnym konkursie, by każdy z grających miał możliwość porozmawiania o swoim występie" - powiedział w piątek na konferencji prasowej Andrzej Wituski, dyrektor konkursu.

"Zgłosiło się w sumie 170 osób. Część zrezygnowała ze względu na niezwykle trudny i wymagający program, który w lwiej mierze jest dziełem Vengerova. On wielokrotnie powtarzał hasło: szukamy nowego Wieniawskiego. Żywię nadzieję, że laureaci tego konkursu będą sławni i będą mogli potem w życiorysie napisać, że mają dyplom podpisany przez Maxima Vengerova" - dodał.

Jak powiedział Maxim Vengerov, zależało mu na tym, by móc osobiście i na żywo przesłuchać kandydatów do konkursu. "Obraz kandydata grającego z nagrania nigdy nie jest tak pełny, jak obraz kandydata grającego na żywo. Wrażenie przy kontakcie na żywo jest o wiele inne, nie mówiąc o tym, że gdy wysyła się płytę, można nagranie powtarzać aż do perfekcji. Bezpośrednia rozmowa z kandydatem po jego grze może zmienić opinię na temat jego występu" - stwierdził.

Jak dodał, listę ok. 50 nazwisk uczestników konkursu poda, na początku maja.

"Chciałbym całą sprawę jeszcze raz przemyśleć i znaleźć równopwagę pomiędzy racjonalnym a emocjonalnym podejściem do oceny. Miałem to szczęście, że wszędzie, gdzie byłem, byłem świadkiem eksplozji wspaniałych talentów. Czeka mnie bardzo trudna decyzja, ponieważ najchętniej dopuściłbym do konkursu wszystkich" - ocenił.

Inauguracja 14. edycji festiwalu, przesłuchania i koncert laureatów odbędą się w poznańskiej Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W trakcie konkursu uczestnicy wykonywać będą utwory m.in. Henryka Wieniawskiego, Jana Sebastiana Bacha i Niccolo Paganiniego.

Konkurs potrwa do 22 października, został o jeden dzień skrócony ze względu na ewentualne wybory 23 października.

Zdobywca I nagrody otrzyma 30 tys. euro i złoty medal, II nagrody - 20 tys. euro i srebrny medal, III nagrody - 12 tys. euro i brązowy medal. Jury przyzna trzy wyróżnienia po 5 tys. euro. Maxim Vengerov wybierze ponadto jedną osobę, której będzie następnie - w nagrodę - udzielał lekcji.

Przewodniczący jury, Maxim Vengerov urodził się w 1974 r. w Nowosybirsku. Jest wirtuozem skrzypiec i altówki, dyrygentem i pedagogiem. Jako 10-latek zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W 1990 r. zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Carla Flescha w Londynie.

Od 2005 r. jest profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.(PAP)

rpo/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz