Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VI edycja konkursu "eTwinning" rozstrzygnięta

0
Podziel się:

"Fascynujące zjawiska", "W świecie Małego Księcia", "Szkoła bez granic" -
to tytuły niektórych projektów edukacyjnych, które wygrały w konkursie eTwinning dla uczniów i
nauczycieli z całej Polski. W piątek w Warszawie wręczono nagrody laureatom.

"Fascynujące zjawiska", "W świecie Małego Księcia", "Szkoła bez granic" - to tytuły niektórych projektów edukacyjnych, które wygrały w konkursie eTwinning dla uczniów i nauczycieli z całej Polski. W piątek w Warszawie wręczono nagrody laureatom.

Program eTwinning to platforma współpracy między europejskimi szkołami, zakładająca wykorzystanie nowoczesnych technik komunikacji: poczty elektronicznej, forów, czatów, blogów, komunikatorów, wideokonferencji czy prezentacji multimedialnych.

"+eTwinning+ wzbogaca ofertę edukacyjną w szkołach i przedszkolach" - powiedział PAP Mirosław Marczewski, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która od 5 lat organizuje w Polsce konkursy "eTwinning". "Umożliwia praktyczną naukę języka obcego i komunikowanie się polskich uczniów z rówieśnikami z innych krajów. Pozwala też na bezpośrednie poznanie kultury krajów Unii Europejskiej, wymianę myśli i wyrażenie opinii o wielu sprawach" - wymieniał.

"To powoduje, że lekcje w szkołach są ciekawsze i bardziej wartościowe niż zwykłe realizowanie bieżącego programu szkolnego. Wykorzystujemy nowe techniki komunikacji jak np. Twinspace lub wideokonferencje, co udoskonala umiejętności uczniów w korzystaniu z internetu i komputera" - podkreślił Marczewski.

W ramach tegorocznej, szóstej edycji konkursu eTwinning, wyłoniono 21 laureatów, m.in. Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Tyczynie za projekt "Fascynujące zjawiska", Gimnazjum nr 16 im. Józefa Piłsudskiego w Gorzowie Wlkp. za projekt "W świecie Małego Księcia", Szkołę Podstawową nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Brodnicy za projekt "Szkoła bez granic", Przedszkole Nr 3 w Zabrzu za projekt "Fiat lux".

Program eTwinning uwzględnia podział na kategorie wiekowe oraz konkursy tematyczne: dla bibliotekarzy szkolnych - konkurs "eTwinning w szkolnej bibliotece", konkurs dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, chemia, przyroda, biologia, geografia) i konkurs językowy.

W konkursie "eTwinning w szkolnej bibliotece 2010" pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Sochaczewie. W ramach projektu "The Books Connecting the Children of Europe" (pol. Książki, które łączą Dzieci Europy) uczniowie współpracowali z hiszpańską szkołą położoną niedaleko Salamanki.

"W Polsce i Hiszpanii najbardziej popularne wśród uczniów okazały się takie książki jak +Harry Potter+ Rowling, +Zmierzch+ Meyer i oczywiście +Władca Pierścieni+ Tolkiena. Zależało nam na tym, by zainteresować uczniów +Królem Maciusiem I+ i trochę nam się to udało" - mówiła PAP nauczycielka-bibliotekarz Emilia Wyględowska z sochaczewskiej podstawówki.

Jak dodała, w ramach projektu uczniowie przygotowywali m.in. filmy o sobie i swojej szkole, które następnie przedstawili na portalu You Tube, przedstawienie teatralne, rysunki i piosenki. "Udało nam się też zainteresować Hiszpanów jogą na podstawie książki Vilmy Lalvani" - mówiła nauczycielka.

"Wysyłaliśmy bardzo dużo mejli, fotografie i tak poznałam Christinę, która - jak mama stwierdziła - jest do mnie bardzo podobna. Łączy nas bardzo wiele, obie lubimy malować i czytać książki. Dowiedziałam się, że w Hiszpanii dzieci uczą się o historii Polski, o II wojnie światowej, i Christina powiedziała, że chciałaby do Polski przyjechać i zobaczyć jak wygląda nasz kraj" - powiedziała Aneta Basiak, uczennica szóstej klasy z Sochaczewa.

Tegoroczna edycja konkursu zbiega się z obchodami 5-lecia Programu eTwinning w Polsce i Europie. Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie w eTwinningu pod względem liczby zarejestrowanych szkół (8078), a także pierwsze miejsce pod względem liczby realizowanych projektów (5320). Z podanych przez fundację statystyk wynika, że co 9. szkoła zarejestrowana w eTwinningu to szkoła polska, a w programie obecnie biorą udział 32 państwa.

Projekty w ramach programu eTwinning, ustanowionego przez Komisję Europejską w 2005 r., mogą prowadzić nauczyciele wraz z klasami czy grupami zainteresowań, sami nauczyciele, dyrektorzy placówek, bibliotekarze i pedagodzy szkolni. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet jako codzienne narzędzie pracy, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.

Aby nawiązać i rozwijać taką współpracę z przedszkolem, gimnazjum, szkołą podstawową lub ponadgimnazjalną - trzeba zarejestrować się na portalu www.etwinning.net. Znajdują się tam internetowe narzędzia do realizacji projektów, bogata baza szkół europejskich, a także przykłady zrealizowanych już inicjatyw.(PAP)

nno/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)