Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VI Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego

0
Podziel się:

Leszek Możdżer, Emma Kirkby i London Baroque Orchestra, Kevin Kenner,
Marcin Wyrostek, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso - to gwiazdy VI Międzynarodowego Festiwalu
im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, który potrwa od soboty do końca kwietnia.

Leszek Możdżer, Emma Kirkby i London Baroque Orchestra, Kevin Kenner, Marcin Wyrostek, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso - to gwiazdy VI Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, który potrwa od soboty do końca kwietnia.

Jak podkreślają organizatorzy, to największa impreza muzyczna województwa śląskiego - ponad 20 koncertów odbędzie się w 12 miastach regionu. W poprzednich edycjach festiwalu brało udział ok. 13-14 tys. widzów.

Tegoroczną zainauguruje w sobotę w Chorzowie światowa premiera najnowszego projektu akordeonisty Marcina Wyrostka z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia pt. "8 pór roku". Artyści wykonają słynne - "Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego oraz "Cztery pory roku" Argentyńczyka Astora Piazzolli.

Festiwal będzie przebiegać w tym roku pod hasłem "Wielcy wirtuozi". Inspiracją dla tytułu stała się kolejna wielka rocznica w historii muzyki, jaką jest 200. rocznica urodzin Franciszka Liszta. W 2010 r. świętowano tę samą rocznicę Fryderyka Chopina. Dlatego na festiwalu zabrzmi wyjątkowy koncert "2010-2011 Chopin-Liszt" w wykonaniu amerykańskiego pianisty Kevina Kennera - zwycięzcy XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się 25 kwietnia w Sali koncertowej Opery Śląskiej w Bytomiu.

16 kwietnia w Katowicach wystąpi wybitna wykonawczyni muzyki dawnej, brytyjska sopranistka Emma Kirkby z London Baroque Orchestra. Uczestnicy koncertu będą świadkami polskiej premiery koncertu "Haendel in Italy".

Festiwal zakończy 30 kwietnia w Operze Śląskiej w Bytomiu koncert pianisty jazzowego Leszka Możdżera z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Marka Mosia. Koncert wypełnią "Miniatury" Leszka Możdżera oraz "Koncert fortepianowy op. 40", "Trzy utwory w dawnym stylu" Henryka Mikołaja Góreckiego i "Orawa" Wojciecha Kilara.

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 2006 r., by uczcić pamięć nieco zapomnianego, a jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, zwanego polskim Haendlem. Urodzony między 1665 a 1667 r. w Rozbarku - obecnie dzielnicy Bytomia - Gorczycki był niemal wyłącznie kompozytorem muzyki religijnej.

"Gdyby nie urodził się Fryderyk Chopin, to jego nazywalibyśmy najwybitniejszym polskim kompozytorem. Festiwal ma przypominać jego dorobek, a jednocześnie pokazywać, że kultura wysoka może być przystępna. Prezentuje bowiem nie tylko muzykę dawną, ale i to, jak inspirowała i inspiruje późniejszych twórców" - powiedział PAP menedżer festiwalu Michał Ziora.

Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się między 1665 a 1667 w Rozbarku koło Bytomia w rodzinie Adama i Anny Gorczyców, właścicieli folwarku. Od ok. 1678 przypuszczalnie do 1683 studiował na Uniwersytecie w Pradze na wydziale sztuk wyzwolonych i filozofii, następnie teologię w Wiedniu.

W 1689 lub 1690 r. przybył do Krakowa, gdzie w 1692 r. przyjął święcenia kapłańskie. W tym też czasie zmienił formalnie nazwisko z Gorczyca na Gorczycki. Przez następne 2 lata prowadził wykłady z zakresu retoryki i poezji w Akademii Chełmińskiej, prowadzonej przez księży misjonarzy w Chełmnie na Pomorzu.

Kierował również kapelą kościoła archiprezbiterialnego. Po powrocie do Krakowa objął funkcję wikariusza katedry na Wawelu. W 1696 r. został spowiednikiem katedralnym, a w 1698 r. otrzymał stanowisko kapelmistrza. Do jego obowiązków należało m.in. dyrygowanie, przygotowywanie repertuaru, komponowanie utworów własnych, kopiowanie głosów kompozycji innych autorów.

Piastując tę funkcję uzyskiwał jednocześnie kolejne godności kościelne: kanonika kolegiaty w Skalbmierzu, proboszcza kościoła Bożego Miłosierdzia na przedmieściu Krakowa i egzaminatora w seminarium duchownym. Zmarł 30 kwietnia 1734 w Krakowie. Jego pamięć jego uhonorowano umieszczeniem w katedrze wawelskiej tablicy pamiątkowej, na której został nazwany "klejnotem kapłaństwa".

Grzegorz Gerwazy Gorczycki był niemal wyłącznie kompozytorem muzyki religijnej. Swoje utwory sygnował charakterystycznymi inicjałami G.G.G. lub oznaczał pełnym nazwiskiem. (PAP)

lun/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)