Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VI Przegląd Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego

0
Podziel się:

112 twórców z całego świata, m.in. Rosji, Argentyny, Białorusi, Stanów
Zjednoczonych, Japonii, Belgii i Słowenii wzięło udział w VI Międzynarodowym Przeglądzie Ekslibrisu
Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera.

112 twórców z całego świata, m.in. Rosji, Argentyny, Białorusi, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Belgii i Słowenii wzięło udział w VI Międzynarodowym Przeglądzie Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera.

W czwartek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, która jest organizatorem przeglądu, odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom. Jury pod przewodnictwem prof. Michała Klisia z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych przyznało I miejsce Gienadijowi Pugaczewskiemu z Ukrainy, dwa kolejne przypadły Polakom - Januszowi Popławskiemu i Łukaszowi Cywickiemu.

Przegląd jest organizowany co dwa lata. Promuje on sztukę tworzenia ekslibrisów oraz upamiętnia Pawła Stellera (1895 - 1974) - urodzonego na Śląsku Cieszyńskim wybitnego artystę grafika, zwanego przez krytyków polskim lub śląskim Duererem. Steller wraz z innymi członkami założonej w 1926 roku grupy Ryt odrodził grafikę artystyczną w przedwojennej Polsce.

Ekslibris (łac. ex libris - z książek) - to rodzaj nalepki, rzadziej stempla, ozdobnej winiety, umieszczanej na wewnętrznej stronie okładki książki, zawierającej artystyczny znak graficzny z wkomponowanym nazwiskiem właściciela lub innym znakiem identyfikacyjnym. Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, a zbieranie jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa.

Wyróżnione ekslibrisy do końca czerwca można oglądać w Bibliotece Śląskiej. Śląskie Towarzystwo Miłośników Książki i Grafiki przygotowało też dwie wystawy towarzyszące - "Ekslibrisy artystów sceny" Krzysztofa Kmiecia i "Ekslibrisy i małe formy graficzne współczesnych śląskich artystów": Ireneusza Borowskiego, Eugeniusza Delekty, Grzegorza Hańderka, Katarzyny Kroczek-Wasińskiej, Michała Książka, Zbigniewa Kubeczki, Tomasza Pietrka, Katarzyny Pyki, Małgorzaty Seweryn, Tadeusza Michała Siary, Jana Szmatlocha i Kazimierza Szołtyska. (PAP)

lun/ tot/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)