Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VIII Międzynarodowy Plener Malarski w Starym Sączu

0
Podziel się:

Kilkunastu artystów z Japonii, Chin, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Niemiec,
Białorusi i Polski uczestniczy w VIII Międzynarodowym Plenerze Malarskim w Starym Sączu (woj.
małopolskie) - poinformował PAP organizator, starosądecka Fundacja Rozwoju Ziem Górskich.

Kilkunastu artystów z Japonii, Chin, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Niemiec, Białorusi i Polski uczestniczy w VIII Międzynarodowym Plenerze Malarskim w Starym Sączu (woj. małopolskie) - poinformował PAP organizator, starosądecka Fundacja Rozwoju Ziem Górskich.

"Zależy nam na kreowaniu wizerunku Starego Sącza jako miasteczka z klimatem, przyjaznego artystom, odbiorcom kultury oraz turystom. Chcielibyśmy, aby regionalni i lokalni malarze - bo to właśnie z myślą o nich organizujemy ten Międzynarodowy Plener - znaleźli inspirację twórczą na Sądecczyźnie i by sądeczanie oraz turyści mogli poznać ich dorobek" - powiedziała w rozmowie z PAP Ewa Jurczyk, przedstawicielka Fundacji Rozwoju Ziem Górskich.

Profesjonalni artyści do 3 sierpnia będą przebywać w Starym Sączu. Malarzy można spotkać na Rynku i w innych ciekawych zakątkach miasta, gdzie malują, robią zdjęcia, spacerują.

"Zagraniczni goście czują się wspaniale w tym miejscu. Podobają się im urocze i malownicze zakątki Starego Sącza. Z przyjemnością pracują tutaj, a zarazem wypoczywają" - powiedziała PAP Ewelina Wiśniewska ze współorganizującego wydarzenie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

Co roku podczas Pleneru malarze tworzą ok. 70 obrazów, które potem wędrują do sądeckich instytucji kultury i są prezentowane zwiedzającym. Tematyka obrazów jest różnorodna. Wiele malowideł przedstawia okoliczne górskie krajobrazy, architekturę, ale powstają też portrety i dzieła abstrakcyjne.

Uczestnicy plenerowych spotkań od 2008 r. współtworzą też tzw. "Księgę kultur lokalnych". Artyści zamieszczają w niej swoje wpisy. Za pomocą rysunku, zdjęcia i słowa dzielą się refleksjami na temat swoich kultur w swoich małych ojczyznach. Wyrażają też opinię o sądeckiej sztuce, przyrodzie i społeczeństwie.

Wernisaż prac powstałych podczas Pleneru odbędzie się 1 sierpnia w starosądeckiej Galerii Pod Piątką. Tam obrazy dostępne będą do połowy sierpnia. Później zostaną przeniesione do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu.

W programie Międzynarodowego Pleneru Malarskiego znalazło się też dwudniowe sympozjum. Ma ono umożliwić malarzom wymianę zdań z polskimi krytykami sztuki na temat własnych kultur lokalnych.

W rozmowie z PAP Wiśniewska zwróciła uwagę na niedzielny happening, który co roku, w ramach Pleneru, odbywa się na starosądeckim Rynku. Happening tworzą malarze, sądeczanie oraz turyści. Wspólnie budują oni konstrukcję drewnianą, na ogół w kształcie zwierzęcia, a na koniec dnia ją palą.

Międzynarodowy Plener Malarski finansuje województwo małopolskie. (PAP)

bko/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)