Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W 2009 r. w Krakowie urodziło się więcej dzieci niż rok wcześniej

0
Podziel się:

W Krakowie w 2009 r. przyszło na świat więcej dzieci niż rok wcześniej,
zawarto prawie 5 tys. małżeństw, a 66 par zrezygnowało z planowanego ślubu - wynika z danych Urzędu
Stanu Cywilnego.

W Krakowie w 2009 r. przyszło na świat więcej dzieci niż rok wcześniej, zawarto prawie 5 tys. małżeństw, a 66 par zrezygnowało z planowanego ślubu - wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego.

Krakowski Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 16 tys. 995 urodzeń, o 6,4 proc. więcej niż w 2008 r.

"Wzrost obserwujemy od kilku lat, np. w 2006 r. na świat przyszło 13 tys. 265 dzieci, w 2007 już 14 tys. 174, a w 2008 - 15 tys. 968. Trzeba jednak pamiętać, że to dane dotyczące samego zdarzenia narodzin. Niespełna połowa z tych dzieci to krakusi, a reszta to dzieci, które tylko urodziły się w Krakowie" - powiedział PAP dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie Edmund Olczak.

Wśród nowo narodzonych przeważali chłopcy. Najpopularniejszymi imionami, które nadawali im rodzice były: Jakub, Szymon, Kacper, Mateusz, Filip, Bartosz i Michał. Wśród dziewczynek prym wiodły Julie, Zuzanny, Maje, Natalie, Wiktorie, Emilie i Aleksandry.

Najbardziej niespotykane imiona, z jakimi zetknęli się krakowscy urzędnicy w zeszłym roku to: Zoja, Mia i Neomi oraz Iwo, Kosma i Kosjan.

Krakowski USC sporządził w 2009 r. 4 tys. 982 akty małżeństwa. Na ślub konkordatowy zdecydowało się 2 tys. 745 par, a blisko 600 par pobrało się poza granicami kraju.

1573 małżeństw zostało zawartych w Urzędzie Stanu Cywilnego.

66 par - mimo wcześniejszych deklaracji - zrezygnowało ze ślubu. "Nie było jednak spektakularnych, +filmowych+ ucieczek sprzed ołtarza" - powiedział PAP Olczak. Dodał, że pracownicy urzędu nie pamiętają, aby w ostatnich kilkunastu latach pan młody lub panna młoda nie stawili się na ceremonii lub uciekli z uroczystości. "Jeśli ktoś się rozmyśla, to na tyle wcześniej, że nie dzieje się to u nas w urzędzie" - dodał.

Z prowadzonych przez krakowski urząd rejestrów wynika, że młode pary na termin ślubu wybierają najczęściej miesiące z literą "r": sierpień, wrzesień i październik. Najmniej popularne były listopad i luty.

W Krakowie chętnie pobierają się pary także spoza Małopolski m.in. mieszkańcy Podkarpacia, Śląska, Mazowsza i Pomorza. Przysięgę małżeńską składają sobie tu także obcokrajowcy, m.in. obywatele Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanady, Chorwacji, Maroka, Japonii, Peru, Tunezji czy Szwecji. (PAP)

wos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)