Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W 2012 r. dofinansowano 73 projekty Narodowego Instytutu Audiowizualnego

0
Podziel się:

Wykonanie skanów obiektów muzealnych Zamku Królewskiego, digitalizacja
książek Żydowskiego Instytutu Historycznego, ratowanie arcydzieł polskiej kinematografii - m.in. te
projekty realizowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny dofinansowano w 2012 r.

Wykonanie skanów obiektów muzealnych Zamku Królewskiego, digitalizacja książek Żydowskiego Instytutu Historycznego, ratowanie arcydzieł polskiej kinematografii - m.in. te projekty realizowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny dofinansowano w 2012 r.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) podsumował właśnie tegoroczną realizację projektów związanych z digitalizacją, przeprowadzanych w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ (priorytet "Digitalizacja"), którego Narodowy Instytut Audiowizualny jest operatorem i programów własnych: Dziedzictwo Cyfrowe oraz Archiwistyka Społeczna.

Rzeczniczka Narodowego Instytutu Audiowizualnego Agnieszka Wolak poinformowała PAP w piątek, że w 2012 roku w ramach programów, których operatorem jest NInA wsparcie na łączną sumę 21,8 mln złotych uzyskały 73 projekty związane z digitalizacją.

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, w ramach tegorocznej edycji programu Kultura+, państwowe i samorządowe instytucje kultury, Archiwa Państwowe oraz instytucje filmowe otrzymały na projekty związane z digitalizacją 18 mln zł. Pieniądze zostały podzielone na 40 projektów wyłonionych w ramach naboru. 3,8 mln złotych dofinansowania uzyskały 33 projekty związane z digitalizacją i archiwistyką, zgłoszone w tym roku przez organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia) do programów własnych NInA: Dziedzictwo Cyfrowe i Archiwistyka Społeczna. Realizacja projektów z tegorocznego naboru do programów Dziedzictwo Cyfrowe oraz Archiwistyka Społeczna zostanie zakończona do końca br. Projekty dofinansowane w ramach tegorocznego naboru do programu Kultura+, realizowane będą w tym roku i kontynuowane w roku 2013.

Wśród projektów związanych z digitalizacją, które w tym roku otrzymały wsparcie, znalazł się m.in. projekt Centralnej Biblioteki Judaistycznej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Dofinansowanie z programu Kultura+ przeznaczone zostanie na digitalizację 500 książek, wykonanie 40 tys. skanów materiałów archiwalnych i 135 tys. skanów materiałów bibliotecznych. Utworzona zostanie też pracownia digitalizacyjna i specjalistyczne stanowiska przeznaczone do digitalizacji. Realizacja projektu rozpoczęta została w sierpniu br., a jej koniec planowany jest na 31 lipca 2014 roku.

W ramach tegorocznego naboru do programu Kultura+ dofinansowanie otrzymał także projekt "Dokument Cyfrowo" Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Ma on na celu cyfrowe zabezpieczenie dzieł Polskiej Szkoły Dokumentu, a także stworzenie cyfrowej kolekcji filmów dokumentalnych, która będzie udostępniana online. Dofinansowanie pozwoliło na zmodernizowanie pracowni rekonstrukcji obrazu i stworzenie pracowni rekonstrukcji dźwięku filmowego. Dzięki tym inwestycjom do końca grudnia bieżącego roku poddanych rekonstrukcji i zdigitalizowanych zostanie 20 filmów dokumentalnych m.in. "Spacerek staromiejski" Andrzeja Munka (1958), "Jarmark cudów" Jerzego Hoffmana (1966) czy "Z punktu widzenia nocnego portiera" Krzysztofa Kieślowskiego (1977).

Do 28 czerwca 2013 roku zrealizowany zostanie projekt Zamku Królewskiego w Warszawie "Tworzenie infrastruktury technicznej do digitalizacji zbiorów - etap I". Dzięki dofinansowaniu z WPR Kultura+, Zamek Królewski w Warszawie uzyskał środki na wykonanie ok. 5,1 tys. skanów obiektów muzealnych i 4,5 tys. skanów materiałów archiwalnych. Fundusze przyznane na ten projekt pozwolą też na utworzenie i wyposażenie pracowni fotograficznej, zorganizowanie samodzielnych stanowisk do skanowania zbiorów archiwalnych i bibliotecznych oraz stworzenie cyfrowego repozytorium zbiorów.

Jeszcze w 2012 r. zakończona zostanie realizacja 33 projektów digitalizacyjnych w ramach programu Kultura+, które pochodzą z naboru do programu przeprowadzonego w 2011 roku. Możliwe będzie uratowanie arcydzieł polskiej kinematografii - rekonstrukcja cyfrowa 17 filmów pochodzących ze Studiów Filmowych TOR, ZEBRA i KADR.

Studio Filmowe TOR zakończyło już digitalizację trzech filmów Krzysztofa Kieślowskiego; są to "Amator" (1979), "Krótki film o miłości" (1988), "Krótki film o zabijaniu" (1988) oraz filmu Krzysztofa Zanussiego "Iluminacja" z 1973 roku. Studio ZEBRA zdigitalizowało sześć filmów - "Dług" Krzysztofa Krauze (1999), "Dolinę Issy" Tadeusza Konwickiego (1982), "Szansę" w reżyserii Feliksa Falka (1979), "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy (1968) i dwa filmy Juliusza Machulskiego "Deja vu" z 1990 roku i "Szwadron" z 1993 roku.

Do 31 grudnia 2012 roku zakończona zostanie digitalizacja siedmiu filmów ze Studia Filmowego KADR; są to komedie Tadeusza Chmielewskiego "Ewa chce spać" z 1957 roku i "Nie lubię poniedziałku" z 1971 roku, "Wrony" Doroty Kędzierzawskiej z 1994 roku, "Człowiek na torze" Andrzeja Munka (1956), wyprodukowanego w 1958 roku filmu "Orzeł" Leonarda Buczkowskiego i dwóch filmów Kazimierza Kutza "Ludzie z pociągu" z 1961 roku i "Milczenie" z 1963 roku.(PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)