Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W 2015 roku będzie linia tramwajowa na Morenę w Gdańsku

0
Podziel się:

W 2015 roku powinna się zakończyć budowa nowej linii tramwajowej na osiedle
Morena w Gdańsku. Budowa może rozpocząć się jesienią bieżącego roku; pod koniec sierpnia kończy się
przetarg na wyłonienie wykonawcy.

bEswRiiJ

W 2015 roku powinna się zakończyć budowa nowej linii tramwajowej na osiedle Morena w Gdańsku. Budowa może rozpocząć się jesienią bieżącego roku; pod koniec sierpnia kończy się przetarg na wyłonienie wykonawcy.

Stanisław Piliczewski z Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miasta w Gdańsku poinformował PAP, że linia tramwajowa o długości 3,6 km połączy dzielnice Siedlce i Piecki Migowo. Na trasie planowanych jest sześć przystanków. Linia przebiegać będzie ulicami Nowolipie i Rakoczego na Morenie. Końcowy przystanek będzie się znajdował w sąsiedztwie przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Będzie to węzeł integracyjny "Brętowo", na którym możliwa będzie przesiadka z tramwaju do pociągu.

Poinformował, że 27 sierpnia mają być otwarte oferty na budowę linii tramwajowej. "Praktycznie budowa mogłaby się rozpocząć jesienią 2013 roku, a inwestycję chcemy zakończyć do kwietnia 2015 roku, czyli do planowanego terminu zakończenia budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej" - wyjaśnił.

bEswRiiL

Dodał, że w ramach inwestycji, jako drugi etap, rozważana jest budowa krótkiej, 840-metrowej linii tramwajowej wzdłuż ulicy Bulońskiej.

W ramach inwestycji na ulicy Rakoczego planowana jest budowa pierwszych w Gdańsku pasów autobusowo-tramwajowych, które umożliwią poruszanie się autobusów po torowisku. Projekt zakłada powstanie wspólnych przystanków dla autobusów i tramwajów.

Budowa nowej linii ma kosztować ok. 210 mln złotych. Inwestycja jest częścią Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej III B, szacowanego na ponad 261 mln zł. Za tę kwotę jest przewidziany zakup pięciu tramwajów oraz wykonanie przebudowy torowiska wzdłuż ul. Jana z Kolna w Gdańsku. Unijne dofinansowanie ma stanowić ok. 60 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji. (PAP)

bls/ je/

bEswRijm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)