Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W 93. rocznicę Bitwy Niemeńskiej w Berżnikach oddano hołd poległym

0
Podziel się:

Uroczystości 93. rocznicy Bitwy Niemeńskiej odbyły się w niedzielę na
pograniczu polsko-litewskim w Berżnikach (Podlaskie), gdzie stoi pomnik poświęcony ofiarom bitwy.

Uroczystości 93. rocznicy Bitwy Niemeńskiej odbyły się w niedzielę na pograniczu polsko-litewskim w Berżnikach (Podlaskie), gdzie stoi pomnik poświęcony ofiarom bitwy.

Na cmentarzu parafialnym przy pomniku Bitwy Niemeńskiej odprawiono mszę świętą w intencji poległych Polaków. Mieszkańcy, władze i organizacje kombatanckie złożyli też kwiaty pod pomnikiem.

Przedstawiciele Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami złożyli ziemię z kilku miejscowości na Białorusi i Litwie przed tablicami upamiętniającymi żołnierzy polskich walczących w 1920 r. na tamtych ziemiach.

Tablice ustawiono ponad miesiąc temu. Widnieje na nich napis: "Nie mogąc upamiętnić Czynu Żołnierza Polskiego z 1920 r. na Białorusi i Litwie składamy tu Ziemię z Pól Bitewnych Druskiennik, Grodna, Lidy, Wasiliszki, Wołkowyska, Słonima, Baranowicz".

Z napisu na tablicy są niezadowoleni przedstawiciele mniejszości litewskiej w Polsce. Według nich upamiętnienie nie powinno mieć miejsca, bo - jak uważają - w Berżnikach leżą polegli także litewscy żołnierze.

Część Polaków z Sejneńszczyzny ma wątpliwości, czy na cmentarzu w Berżnikach leżą szczątki żołnierzy litewskich.

Litwini postawili w Berżnikach na cmentarzu pomnik swoim żołnierzom, który jest odwrócony tyłem do pomnika poświęconego Polakom. Pomnik polski - Bitwy Niemeńskiej - powstał w 2001 roku, a litewski kilka lat później.

Bitwa Niemeńska była drugą - po sierpniowej bitwie warszawskiej i kontrataku znad Wieprza - fazą polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom w 1920 r. Jednym z epizodów bitwy był bój sejneński z Litwinami 22 i 23 września 1920 r. w okolicach Berżnik i Sejn, gdzie zginęło wielu żołnierzy. Były to najkrwawsze polsko-litewskie walki w historii obu narodów.

Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września 1920 r. Decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej rozgrywało się od Brześcia nad Bugiem na południu po ziemię sejneńską na północy. Zakończyło się polskim triumfem i zwycięstwem wojny, co zaowocowało podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze.(PAP)

bur/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)