Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W akcję pomocy dla ofiar powodzi zaangażowanych ponad 900 żołnierzy

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje o szerszym zaangażowaniu wojska
#

# dochodzą informacje o szerszym zaangażowaniu wojska #

10.08. Warszawa (PAP) - W akcję pomocy dla ofiar kataklizmu z rejonu Bogatynia-Radomierzyce-Zgorzelec-Gubin zaangażowanych jest ponad 900 żołnierzy - poiformował PAP ppłk Tomasz Szulejko, rzecznik Dowództwa Wojsk Lądowych, któremu podlega większość - ok. 850 wojskowych - zaangażowanych w działania.

Do walki ze skutkami powodzi skierowano żołnierzy 23. Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca, 1. Brzeskiej Brygady Saperów z Brzegu, 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Od poniedziałku w rejonie nawiedzonym przez powódź funkcjonuje wojskowy "most powietrzny". Uczestniczą w nim lotnicy Wojsk Lądowych z elitarnej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Cztery ich śmigłowce przemieściły się do Zgorzelca i Wrocławia.

W sumie wykonały już kilkadziesiąt godzin nalotu. Operując z dwóch lotnisk, piloci dostarczali potrzebującym żywność, wodę i środki czystości przygotowane przez Inspektorat Wsparcia oraz organizacje humanitarne. Dodatkowo przerzucono żołnierzy, którzy drogą powietrzną dotarli do najbardziej zniszczonych rejonów, aby pomóc mieszkańcom w usuwaniu skutków kataklizmu - podał ppłk Szulejko.

Kolejne 4 śmigłowce z 25 BKPow. znajdują się w pogotowiu na lotnisku w Tomaszowie Mazowieckim.

Dwie z tych dodatkowych maszyn (Mi-17 ze stacjonującego w Leźnicy Wielkiej 1. Dywizjonu Lotniczego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej) miały w poniedziałek wykonać lot z pomocą z Warszawy, ale uniemożliwiły to trudne warunki atmosferyczne. Wystartowały we wtorek rano. "Mamy świadomość, że ludzie czekają na tę pomoc i dlatego zrobimy wszystko, by jak najszybciej dostarczyć im ten cenny ładunek" - zapewnił kapitan pilot Mariusz Musik z 25. BKPow.

Obie maszyny znalazły się na warszawskim lotnisku Bemowo już w poniedziałek wczesnym popołudniem. Tam, z pomocą żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej załadowano na ich pokłady 6 ton ładunku dostarczonego przez PAH i Caritas. Wśród darów znalazły się produkty spożywcze: puszki mięsne, chleb, mleko, pasztety, słodycze, jak również środki higieniczne i środki czystości: szampony, mydła, różnego typu płyny czyszczące i odkażające. (PAP)

wkt/ ktl/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)