Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W ambasadzie Indonezji w Warszawie obchody rocznicy powstania ASEAN

0
Podziel się:

W związku z przypadającą w tych dniach 44. rocznicą powstania
Stowarzyszenia Państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) flagę tej organizacji uroczyście
wciągnięto w piątek na maszt przy ambasadzie Indonezji w Warszawie. Indonezja w tym roku przewodzi
ASEAN.

W związku z przypadającą w tych dniach 44. rocznicą powstania Stowarzyszenia Państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) flagę tej organizacji uroczyście wciągnięto w piątek na maszt przy ambasadzie Indonezji w Warszawie. Indonezja w tym roku przewodzi ASEAN.

Jak podkreślił podczas piątkowej uroczystości ambasador Indonezji w Polsce Darmansjah Djumala, flaga ASEAN powiewająca na przedstawicielstwach dyplomatycznych wszystkich państw członkowskich ma przypominać, że 44 lata temu zawiązała się "wyjątkowa wspólnota".

"Począwszy od historycznej deklaracji w Bangkoku z 1967 roku, ASEAN stała się głównym czynnikiem ewolucji w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Przyczyniło się to do tego, że ASEAN jest dziś jedną z najbardziej rozwijających się instytucji regionalnych na świecie" - podkreślił ambasador Indonezji.

Zaznaczył, że celem ASEAN od samego początku było "spełnianie nadziei i marzeń o wspólnocie politycznej, społecznej i kulturalnej w regionie". "Teraz jest czas, abyśmy razem ręka w rękę realizowali marzenia, które leżą u podstaw ASEAN i aby nasza organizacja stała się ważna i korzystna nie tylko dla mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej, ale także dla całej globalnej społeczności" - dodał.

W uroczystości wzięli udział ambasadorowie Malezji, Wietnamu oraz przedstawiciele ambasad Filipin i Tajlandii oraz polskiego MSZ.

ASEAN jest organizacją skupiającą 10 krajów położonych w Azji Południowo-Wschodniej. Została założona 8 sierpnia 1967 r. przez Indonezję, Malezję, Filipiny, Singapur i Tajlandię. W późniejszym czasie do ASEAN dołączyło Brunei, Wietnam, Laos, Birma i Kambodża.

Celem organizacji jest przyspieszenie wzrostu gospodarczego, wzrost dobrobytu społecznego, rozwój kultury pomiędzy członkami organizacji, ochrona pokoju i stabilności w regionie oraz zapewnienie możliwości do pokojowej dyskusji w kwestiach drażliwych.

Państwa ASEAN zajmują terytorium 4,46 mln km kw., co stanowi 3 proc. powierzchni lądów. Populacja wynosi 600 mln ludzi, co przekłada się na 8,8 proc. światowej populacji. Gdyby ASEAN traktować jak jeden kraj, wtedy pod względem nominalnego PKB byłby dziewiątą gospodarką świata oraz trzecią największą w Azji.

W 2010 r. nominalne PKB osiągnęło wartość 1,8 bilionów dolarów. Wśród ASEAN dominuje sześć krajów (Indonezja, Tajlandia, Malezja, Singapur, Filipiny i Wietnam), których gospodarki są wielokrotnie większe od pozostałych czterech.

Flaga ASSEAN to niebieski prostokąt z czerwonym kołem w środku o białej obwódce. W kole widnieje 10 żółtych łodyg padi - ryżu siewnego. Kolor niebieski oznacza pokój i stabilność, czerwony odwagę i dynamikę, żółty symbolizuje dobrobyt, a biały - czystość. Łodygi ryżu siewnego symbolizują 10 członków stowarzyszenia. Kolory flagi - niebieski, czerwony, biały, żółty - stanowią główne kolory flag narodowych krajów członkowskich ASEAN.(PAP)

agy/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)