Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Belwederze kolejna debata "Idee Nowego Wieku"

0
Podziel się:

"Młodzi: wszystkoiści, czy prawdziwi oburzeni?" - na to pytanie starali się
odpowiedzieć we wtorek uczestnicy kolejnej debaty z cyklu "Idee Nowego Wieku", w której wziął
udział prezydent Bronisław Komorowski. Gospodarzem spotkania była "Kultura Liberalna".

"Młodzi: wszystkoiści, czy prawdziwi oburzeni?" - na to pytanie starali się odpowiedzieć we wtorek uczestnicy kolejnej debaty z cyklu "Idee Nowego Wieku", w której wziął udział prezydent Bronisław Komorowski. Gospodarzem spotkania była "Kultura Liberalna".

Była to już czwarta debata z cyklu realizowanego z inicjatywy i pod patronatem prezydenta. Odbyła się w Belwederze. Tak jak poprzednio w spotkaniu uczestniczyli młodzi ludzie z różnych środowisk ideowych.

"Zwróciło moją uwagę w tym temacie dzisiejszego spotkania coś, czego nie znałem, bo nie znałem terminu +wszystkoiści+. I zastanawiam się czy wy go znacie, czy też może jesteśmy na etapie, kiedy możemy razem podjąć próbę (...) zdefiniowania jakiegoś zjawiska. Gdzieś tu oczywiście pobrzmiewa w moich uszach jakieś skojarzenie z +egoiści+, ale też jest wyraźnie mowa o +wszystkim+" - mówił na początku spotkania prezydent.

Jak podkreślił, sam jest zdania, iż "należy chcieć jak najwięcej" i niekoniecznie musi to być cecha przypisana tylko młodości.

"Aczkolwiek z własnych, dosyć odległych wspomnień powiem tyle, że moje pokolenie chciało więcej niż wszystko, bo chciało rzeczy, które wydawały się niemożliwe do osiągnięcia, do zrealizowania. I wyszło na nasze" - zaznaczył.

"Problem chyba jest w tym, aby mieć odwagę (...) zmieniania świata, a nie tylko oczekiwania, że coś przyjdzie, coś się zrealizuje" - ocenił prezydent.

"Zachęcam do takiej rozmowy o +wszystkoizmie+, który by (...) miał ambicję, żeby popychać świat trochę do przodu. Należy chcieć jak najwięcej, należy jednak nie tylko oczekiwać, ale ciężko walczyć o to wszystko, bo wtedy przynajmniej część się uda na pewno zrealizować" - podkreślił prezydent.

Pod rozwagę uczestnikom debaty dał, nieco zmodyfikowane, słynne słowa prezydenta USA J.F. Kennedy'ego: "Nie mów, czego oczekujesz od Polski, powiedz, co możesz Polsce dać".

Wspominając czasy swojej młodości Komorowski mówił też: "Myśmy marzyli o tym i działali na rzecz uzyskania wolności, a wtedy to były takie dziwne czasy, że i nawet puszka Coca-Coli wydawała się czymś niesłychanie nobilitującym albo fragmentem wolnego świata...". "Dżinsy" - dorzucił szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Wtedy nawiązał się żartobliwy dialog między nim a prezydentem. "Jakie nosiłeś?" - spytał Komorowski. Michałowski zdradził, że nosił "Rifle".

Po wystąpieniu prezydenta spotkanie toczyło się bez udziału mediów.

Według słownika PWN, "wszystkoizm" to "dążenie do zdobycia wiedzy o wszystkim".

"Idee Nowego Wieku" to cykl debat środowisk ideowych nowego pokolenia, realizowany z inicjatywy i pod patronatem Bronisława Komorowskiego. Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, Komorowski "realizując politykę dialogu i otwartości chce uczynić Pałac Prezydencki i Belweder miejscem, w którym spotykają się ze sobą różne idee, także takie, które są dalekie od osobistych przekonań prezydenta".

Zgodnie z zasadą przyjętą w cyklu Idee Nowego Wieku, gospodarzem kolejnych spotkań są poszczególne środowiska ideowe. Gospodarz prowadzi całe spotkanie, dobiera skład panelistów oraz przygotowuje wprowadzenie do dyskusji.

"Kultura Liberalna" to społeczno-kulturalny tygodnik internetowy, tworzony przez naukowców, artystów, dziennikarzy oraz przedstawicieli innych wolnych zawodów. Tygodnik powstaje społecznie.

Jak informuje redakcja, na łamach "KL" wypowiadali się między innymi: Paul Berman, Agata Bielik-Robson, Wiesław Chrzanowski, Robert Darnton, Kinga Dunin, Stasys Eidrigevicius, Alain Finkielkraut, Maciej Gdula, Kama Grott, Agnieszka Holland, Bogusław Kaczyński, Ivan Krastev, Marcin Król, Ireneusz Krzemiński, Jan Miodek, Zdzisław Najder, Joseph Nye, Martha Nussbaum, Piotr Pacewicz, Krzysztof Penderecki, Richard Pipes, Maria Poprzęcka, Mykoła Riabczuk, Wojciech Sadurski, Quentin Skinner, Aleksander Smolar, Jadwiga Staniszkis, Andrzej Sułek, Adam Suprynowicz, Paweł Śpiewak, Magdalena Środa, Jonathan H. Turner, Lech Wałęsa, Edmund Wnuk-Lipiński, Richard Wolin oraz Jacek Żakowski. (PAP)

ann/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)