Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Beskidach rozpoczął się 47. Tydzień Kultury Beskidzkiej

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Barwny korowód zespołów folklorystycznych z różnych krajów, który
przeszedł w sobotę po południu ulicami Wisły, zainaugurował 47. Tydzień Kultury Beskidzkiej, jedną
z największych imprez folklorystycznych w Europie.

Biała (PAP) - Barwny korowód zespołów folklorystycznych z różnych krajów, który przeszedł w sobotę po południu ulicami Wisły, zainaugurował 47. Tydzień Kultury Beskidzkiej, jedną z największych imprez folklorystycznych w Europie.

W korowodzie wzięło udział kilkanaście zespołów w strojach regionalnych. W sobotę i niedzielę wystąpią one przed wiślańską publicznością. Miłośnicy folkloru zobaczą przede wszystkim polskie zespoły, m.in.: Czernianie i Mali Tkocze z Wisły, Koniaków z Koniakowa i Koderki z Łowicza, ale również zespół z serbskiego Kragujevaca i San Jose w Kostaryce.

Późnym popołudniem w Żywcu, pod auspicjami TKB, rozpoczął się 41. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Do 4 sierpnia wystąpi 27 zespołów, 14 kapel, 19 grup śpiewaczych, ośmiu instrumentalistów, sześciu multiinstrumentalistów i 22 śpiewaków z polskich gór. Ubiegać się będą o główny laur imprezy - "Złote Żywieckie Serce". Jako pierwsi wystąpili górale czadeccy z Brzeźnicy.

Także w Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu rozpoczęły się koncerty Tygodnia. W Makowie Podhalańskim wstąpili między innymi Włosi z Pusiano oraz rumuński zespół Doina Timisului z Timisoary, a w Szczyrku Bułgarzy i Chorwaci. W Oświęcimiu oklaskiwano zespoły z Polski, a także Kamanah Dabka z Izraela i cypryjski Strovolos Folkloric Dancing Group z Nikozji.

W Istebnej rozpoczął się w sobotę, towarzyszący Tygodniowi Kultury Beskidzkiej, dwudniowy Festyn Istebniański.

W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbędą się także 21. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle (4-7 sierpnia). Udział w nich weźmie 16 zespołów zagranicznych i trzy polskie. Podczas Spotkań Polskę reprezentowały będą zespoły: "Magurzanie" z Łodygowic w Beskidach, "Zamojszczyzna" z Zamościa i "Ełk" z Ełku.

Pod koniec TKB odbędzie się w Jabłonkowie na Zaolziu w Republice Czeskiej 63. Gorolski Święto (6-8 sierpnia) i 32. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (7-8 sierpnia). Będą też wystawy i kiermasze sztuki ludowej.

Ogółem w imprezie biorą udział 102 zespoły, w tym 22 z zagranicy. Przed publicznością wystąpi ok. 4 tys. wykonawców, między innymi z Włoch, Izraela, Francji, Serbii, Węgier, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Republiki Czeskiej. Nie zabraknie egzotyki; w Beskidach wystąpią zespoły z Kostaryki, Kenii i Kanady. Ciekawostką będzie występ niemieckiego zespołu z Brunszwiku, który zaprezentuje tańce ludowe z rejonu Bielska i Białej. Przed II wojną światową Niemcy stanowili większość mieszkańców Bielska.

  1. Tydzień Kultury Beskidzkiej zakończy się 8 sierpnia. Nawiązuje on do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 roku i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. (PAP)

szf/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)