Notowania

duża
22.07.2010 16:05

W Brudzeniu Dużym zamiast wójta pełniący jego obowiązki

Roman Siemiątkowski został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko osoby pełniącej tymczasowo stanowisko wójta gminy Brudzeń Duży pod Płockiem (Mazowieckie). Powołanie w tym trybie przewiduje ustawa o samorządzie gminnym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Roman Siemiątkowski został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko osoby pełniącej tymczasowo stanowisko wójta gminy Brudzeń Duży pod Płockiem (Mazowieckie). Powołanie w tym trybie przewiduje ustawa o samorządzie gminnym.

Nominację Siemiątkowskiego podpisano na wniosek wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego - poinformował w czwartek PAP zespół prasowy wojewody.

Wyznaczenie osoby pełniącej funkcję wójta w gminie Brudzeń Duży było konieczne po wyroku skazującym dotychczasowego wójta Henryka K., który w marcu 2008 r. spowodował wypadek samochodowy.

W akcie oskarżenia zarzucono Henrykowi K., że prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Sąd skazał go na jeden rok i dwa miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata. Wyrok uprawomocnił się w październiku 2009 r. Rada gminy Brudzeń Duży odwołała Henryka K. ze stanowiska wójta, gdyż skazany za przestępstwo umyślne nie może pełnić takiego stanowiska. Jednak Henryk K. zaskarżył uchwałę radnych, a gdy sąd uchwałę podtrzymał, odwołał się od tej decyzji. Dopiero pod koniec maja warszawski Sąd Apelacyjny podjął ostateczną decyzję i utrzymał w mocy uchwałę radnych, odwołującą Henryka K. ze stanowiska wójta. Wyrok jest prawomocny.

Henryk K. był wójtem gminy Brudzeń Duży od 1998 r. W latach 1993-97 był posłem PSL.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, w przypadku wygaśnięcia mandatu wójta przed upływem kadencji jego funkcję - do czasu objęcia stanowiska przez nowego wójta, wybranego w wyborach - pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów. Pełniący obowiązki wójta ma takie same uprawnienia jak wójt, nie jest jednak pracownikiem samorządowym, lecz administracji rządowej.

Roman Siemiątkowski jest z wykształcenia magistrem pedagogiki. Wcześniej pracował w wydziale oświaty płockiego Urzędu Miasta, a następnie w tamtejszej delegaturze Kuratorium Oświaty. Od lipca 1999 r. jest związany z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Płocku, gdzie tworzył organizacyjne i prawne podstawy funkcjonowania uczelni - obecnie jest jej wykładowcą. (PAP)

mb/ la/ dym/

Tagi: duża, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz