Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania : List Nelsona sprzedano na aukcji za niecałe 50 tys. dolarów

0
Podziel się:

List, jaki na cztery dni przed bitwą pod Trafalgarem i swą śmiercią
napisał do gubernatora Gibraltaru brytyjski admirał Horatio Nelson, został sprzedany na licytacji
w Londynie za 32 450 funtów (49 900 dolarów) - poinformował w piątek dom aukcyjny Sotheby's.

List, jaki na cztery dni przed bitwą pod Trafalgarem i swą śmiercią napisał do gubernatora Gibraltaru brytyjski admirał Horatio Nelson, został sprzedany na licytacji w Londynie za 32 450 funtów (49 900 dolarów) - poinformował w piątek dom aukcyjny Sotheby's.

W datowanym 17 października 1805 roku liście Nelson apeluje do gubernatora, kontradmirała Johna Knighta, by utrzymał w tajemnicy niedostatek wody pitnej na flagowym brytyjskim okręcie Victory, gdyż w przeciwnym wypadku "zobaczymy to w angielskiej gazecie".

Admirał zadeklarował również, że "niecierpliwie czeka na wschodni wiatr", co skłoniłoby eskadrę francusko-hiszpańską do opuszczenia Kadyksu i zmierzenia się z blokującymi port Brytyjczykami.

List, którego treść nie była dotąd nigdy publikowana, był własnością prywatnego kolekcjonera. Na aukcji osiągnął cenę ponad dwukrotnie wyższą niż szacowane przez Sotheby's 9 do 12 tys. funtów. Tożsamości nabywcy nie ujawniono.

Zwycięstwo pod Trafalgarem 21 października 1805 roku definitywnie odwróciło od Wielkiej Brytanii groźbę morskiej inwazji wojsk francuskich. Spowodowało jednocześnie wzmożenie ekspansji lądowej Napoleona, czego przejawem stało się jego zwycięstwo nad połączonymi wojskami austriackimi i rosyjskimi pod Austerlitz 2 grudnia tego samego roku.

Podczas bitwy pod Trafalgarem Nelson został raniony francuską kulą karabinową i po trzech godzinach zmarł. W 10 dni później jego zwłoki dotarły do Gibraltaru, gdzie powitał je gubernator Knight. (PAP)

dmi/ ro/

6628221 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)