Notowania

wiadomości
31.01.2014 15:19

W. Brytania: Alarm w Sellafield spowodował naturalny radon

# Informacja, że promieniowanie pochodziło od naturalnego radonu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Informacja, że promieniowanie pochodziło od naturalnego radonu #

31.01. Londyn (PAP/Reuters) - Brytyjskie zakłady przerobu paliwa nuklearnego w Sellafield poinformowały, że wykryty w piątek przez umieszczone tam czujniki podwyższony poziom promieniowania był spowodowany przez wydzielający się z podłoża naturalny radon.

Jak zaznaczono, incydent ten nie miał związku z bieżącą działalnością zakładów. Jednak informacja o wzroście radiacji skłoniła ich kierownictwo do zmniejszenia liczby pracującego personelu. Na stanowiskach pozostali tylko ci pracownicy, których funkcje są absolutnie niezbędne.

"Nasze czujniki składu powietrza są bardzo wrażliwe i wychwytują jakąkolwiek anomalię. W ciągu nocy system monitorowania wykazywał podwyższone poziomy promieniowania. Po badaniu i analizach możemy potwierdzić, że było to spowodowane wydzielającym się z podłoża naturalnym radonem" - głosi komunikat kierownictwa zakładów.

Sellafield leży nad Morzem Irlandzkim w hrabstwie Cumbria na północnym zachodzie Anglii. Pracują tam obecnie tylko zakłady przerobu paliwa, a pobliska wyłączona elektrownia atomowa jest stopniowo likwidowana przez konsorcjum trzech firm - brytyjskiej Amec, francuskiej Areva i amerykańskiej URS.(PAP)

dmi/ kar/

15631463 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz