Notowania

rząd
30.06.2009 12:45

W.Brytania: Apel do rządu o przemyślenie polityki obronnej

Wpływowa grupa brytyjskich ekspertów uważa, iż rola europejskich członków NATO w Sojuszu powinna być większa, a W. Brytania powinna wziąć na siebie kierowniczą rolę w stworzeniu "trwałych struktur współpracy obronnej" obejmujących "pionierską grupę państw UE".

Podziel się
Dodaj komentarz

Wpływowa grupa brytyjskich ekspertów uważa, iż rola europejskich członków NATO w Sojuszu powinna być większa, a W. Brytania powinna wziąć na siebie kierowniczą rolę w stworzeniu "trwałych struktur współpracy obronnej" obejmujących "pionierską grupę państw UE".

Eksperci, wśród których znajduje się były sekretarz generalny NATO (1999-03) i były brytyjski minister obrony lord Robertson, a także były szef sztabu lord Guthrie zastrzegają zarazem, iż proponowane struktury nie powinny być europejską armią.

Raport na temat przyszłej polityki obronnej przygotowany na zlecenie ośrodka badawczego IPPR (Institute of Public Policy Research) opublikowano we wtorek.

Jego autorzy proponują, by w świetle rosnącej presji na budżet obronny rząd przemyślał od nowa sens inwestowania w nową generację pocisków nuklearnego odstraszania Trident rozmieszczonych na okrętach podwodnych.

Ich zdaniem Trident jest wciąż potrzebny jako straszak-minimum, ale jego celowość należy ocenić w ramach szerszego, strategicznego przeglądu systemu bezpieczeństwa, który wykracza poza obronność w wąskim znaczeniu.

Decyzję o zastąpieniu obecnego systemu przez system nowej generacji podjął rząd Tony'ego Blaira w 2006 r.; ma to kosztować co najmniej 20 mld funtów i przedłużyć żywot systemu do 2050 r.

Obok przemyślenia dalszych inwestycji w system Trident, którego obecna generacja ma zostać wycofana w 2024 r. raport zaleca rządowi inwestycje w obronę przed atakiem cybernetycznym, system kontroli i dowodzenia oraz w tworzenie wspólnych wojskowo-cywilnych grup zadaniowych do celów stabilizacji i odbudowy.

Przemyślenia i cięć wymaga też według ekspertów program zakupów wojskowego sprzętu na łączną sumę 24 mld funtów. Obejmuje on m. in. wielozadaniowy myśliwiec JFS, nad którym Brytyjczycy pracują wspólnie z Amerykanami, dwa lotniskowce, niszczyciele (Type 45) oraz okręty podwodne (klasy Astute).

Także mechanizm kształtowania polityki obronnej powinien zostać gruntownie przebudowany. Eksperci zalecają utworzenie Narodowej Rady Bezpieczeństwa i ustalanie budżetu na bezpieczeństwo dla wszystkich resortów łącznie.

Publikacja raportu IPPR zbiega się w czasie z ujawnieniem, iż budżet na lotniskowce skalkulowany na 3,9 mld funtów został przekroczony o 1 mld funtów. (PAP)

asw/ ro/

Tagi: rząd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz