Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W. Brytania: Benedykt XVI do młodzieży: Nie lękajcie się

0
Podziel się

"Nie lękajcie się w pełni zawierzyć Chrystusowi" - zaapelował w sobotę
Benedykt XVI do młodzieży w londyńskim Hyde Parku zapewniając, że tylko Chrystus jest źródłem siły
umożliwiającej człowiekowi zrealizowanie jego potencjału.

bEgqOyfF

"Nie lękajcie się w pełni zawierzyć Chrystusowi" - zaapelował w sobotę Benedykt XVI do młodzieży w londyńskim Hyde Parku zapewniając, że tylko Chrystus jest źródłem siły umożliwiającej człowiekowi zrealizowanie jego potencjału.

Pełne zawierzenie Zbawicielowi, który jest "drogą, i prawdą, i życiem" przeciwstawił papież "intelektualnemu i moralnemu relatywizmowi (współczesnego świata) grożącemu podkopaniem podstaw społecznego ładu".

Papieża entuzjastycznie powitano na modlitewnym czuwaniu z udziałem ok. 80 tys. wiernych, mającym na celu duchowe przygotowanie się przed niedzielną beatyfikacją kardynała Johna Henry'ego Newmana. Na wjazd papieskiego papamobile chór odśpiewał Hallelujah, część słynnego oratorium Haendla.

bEgqOyfH

"Ludzie przyszli nie tylko po to, by papieża obejrzeć, ale także po to, by się z nim pomodlić" - powiedział sprawozdawca BBC24, jedynej stacji telewizyjnej nadającej na żywo transmisję uroczystości. Wskazał, że sceptycy nie wróżący imprezie frekwencji bardzo się w swoich przepowiedniach pomylili.

Kardynał John Henry Newman (1801-90) był wybitnym teologiem, który w swych intelektualnych poszukiwaniach, będąc już w dojrzałym wieku, przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm, co naraziło go na ostracyzm części anglikańskiego kleru i sądowe szykany. Był też rzecznikiem praw robotników.

"Newman przypomina nam, że jako mężczyźni i kobiety stworzeni na boski obraz i podobieństwo jesteśmy stworzeni dla poznania (Bożej) prawdy, znalezienia w niej najwyższej wolności i spełnienia naszych najgłębszych aspiracji" - wyjaśnił Benedykt XVI.

W refleksjach nad życiem kardynała, któremu wcześniej Jan Paweł II nadał tytuł Sługi Bożego, papież wskazał, że chrześcijanie w imię prawdy, której służą, muszą dawać świadectwo wierze w życiu codziennym, nawet jeśli wymaga to od nich osobistych poświęceń i wyrzeczeń.

bEgqOyfN

W obliczu głębokiego kryzysu wiary we współczesnym świecie nie mogą wobec niego przejść obojętnie, zamknąć się w sobie, ani liczyć, że odwieczna chrześcijańska tradycja poradzi sobie sama.

"W naszych czasach ceną za wierność Ewangelii nie jest śmierć przez powieszenie, utopienie lub poćwiartowanie, lecz zbycie machnięciem ręki, ośmieszenie, lub sparodiowanie. Jednak Kościół nie może wycofać się z głoszenia Słowa Bożego i zbawiennej prawdy Ewangelii, bo są one źródłem najwyższego szczęścia dla ludzi i podstawą sprawiedliwego i ludzkiego społeczeństwa" - mówił Benedykt XVI.

"Ta pasja dociekania (Bożej) prawdy, intelektualna uczciwość i rzeczywiste nawrócenie mają swą wymierną cenę, ponieważ prawdy, która nas wyzwala nie możemy zatrzymać dla siebie, wymaga ona świadectwa, wysłuchania, a w ostatecznym rozrachunku jej siła przekonywania wypływa z niej samej, a nie z ludzkiej elokwencji lub argumentów, w które może być opakowana" - dodał.

Spotkanie uświetnił m.in. występ trzech północnoirlandzkich księży, w tym dwóch braci, którzy zyskali sobie światową sławę występując w tercecie "The Three Priests". W czasie czuwania zapalono 3 tys. świec. Każda z nich zostanie zabrana do jednej z 3 tys. katolickich parafii.

bEgqOyfO

Kardynał John Henry Newman zostanie beatyfikowany w niedzielę w parku Cofton w Birmingham - mieście, w którym spędził większość życia i stworzył własny ośrodek religijny. Mottem obecnej papieskiej pielgrzymki do Wielkiej Brytanii jest hasło Newmana "z serca do serca". (PAP)

asw/ az/ ap/

bEgqOygi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)