Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W. Brytania: Brown przeprasza za potraktowanie pioniera informatyki

0
Podziel się:

W opublikowanym w piątek oświadczeniu brytyjski premier Gordon Brown
przeprosił w imieniu rządu za "całkowicie niesprawiedliwe" potraktowanie wybitnego pioniera wiedzy
komputerowej Alana Turinga, wynalazcy ulepszonej maszyny do łamania niemieckich szyfrów Enigmy,
który po wojnie został wykluczony z dalszej współpracy z wywiadem z powodu homoseksualizmu.

W opublikowanym w piątek oświadczeniu brytyjski premier Gordon Brown przeprosił w imieniu rządu za "całkowicie niesprawiedliwe" potraktowanie wybitnego pioniera wiedzy komputerowej Alana Turinga, wynalazcy ulepszonej maszyny do łamania niemieckich szyfrów Enigmy, który po wojnie został wykluczony z dalszej współpracy z wywiadem z powodu homoseksualizmu.

W 1952 roku Turing stanął przed sądem pod zarzutem popełnienia "poważnej nieobyczajności" i by uniknąć kary więzienia zgodził się poddać chemicznej kastracji - czyli zastrzykom estrogenu dla stłumienia popędu płciowego. Następstwem wyroku było również cofnięcie wobec niego klauzuli dostępu do tajnych dokumentów i tym samym zakaz dalszej pracy w rządowym ośrodku nasłuchu radioelektronicznego.

W dwa lata później w wieku niespełna 42 lat Turing popełnił samobójstwo, zażywając cyjanek potasu.

"Choć Turing był sądzony zgodnie z ówczesnym prawem i nie możemy cofnąć zegara wstecz, potraktowano go w sposób całkowicie niesprawiedliwy i z zadowoleniem korzystam z możliwości oświadczenia, jak bardzo jest mnie i nam wszystkim przykro z powodu tego, co go spotkało. Alan i wiele tysięcy innych gejów, których tak jak jego skazano na mocy homofobicznych praw, zostali potraktowani strasznie. Przez lat dalsze miliony żyły w lęku przed skazaniem" - napisał Brown.

Dodał następnie: "Trudno uwierzyć, że za pamięci osób jeszcze żyjących ludzie mogli się tak dać pochłonąć nienawiści - przez antysemityzm, przez homofobię, przez ksenofobię i inne mordercze uprzedzenia - że komory gazowe i krematoria stały się tak samo oczywistym fragmentem europejskiego krajobrazu, jak galerie, uniwersytety i sale koncertowe, którymi europejska cywilizacja wyróżniała się przez setki lat. To dzięki mężczyznom i kobietom, którzy całkowicie poświęcili się walce z faszyzmem, ludziom takim jak Alan Turing, okropności Holokaustu i wojny totalnej są częścią historii Europy, a nie częścią jej teraźniejszości".

Z inicjatywą petycji do brytyjskiego rządu w sprawie zrehabilitowania Turinga wystąpił znany informatyk i twórca programów antyspamowych John Graham-Cumming. Petycję podpisało około 3,5 tys. ludzi, w tym pisarz Ian McEwan oraz prof. Richard Dawkings, etnolog i ewolucyjny biolog z Oksfordu. (PAP)

asw/ dmi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)