Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brown
16.07.2009 12:50

W.Brytania: Brown w ogniu krytyki za brak helikopterów w Afganistanie

Premier Gordon Brown dał w czwartek odpór krytykom zarzucającym mu, że z powodu oszczędności w resorcie obrony brytyjskie siły w Afganistanie nie miały wystarczającej liczby helikopterów, co naraziło ich na straty w ludziach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Gordon Brown dał w czwartek odpór krytykom zarzucającym mu, że z powodu oszczędności w resorcie obrony brytyjskie siły w Afganistanie nie miały wystarczającej liczby helikopterów, co naraziło ich na straty w ludziach.

Zarzuty te są elementem szerszej debaty na temat technicznego wyposażenia brytyjskiej armii w Afganistanie i przyjętej przez nią taktyki - w reakcji na doniesienia o rosnących stratach wśród brytyjskich żołnierzy.

184 Brytyjczyków zginęło jak dotąd w Afganistanie, z czego 15 od początku lipca. Brytyjskie straty w ludziach poniesione w Afganistanie przewyższają straty w Iraku. Ok. 9 tys. Brytyjczyków uczestniczy w operacji przeciw talibom (Panther's Claw) w południowym Helmandzie.

Lider opozycyjnej partii konserwatywnej David Cameron nazwał brak helikopterów "skandalem" i oskarżył Browna o to, że w czasie gdy był ministrem finansów (1997-07) obciął fundusze na nie. Cele wojenne, które Brytyjczycy chcą osiągnąć w Afganistanie, Cameron nazwał "wzniosłymi, ale niekonkretnymi".

Według Browna, który wypowiedział się w przededniu debaty w Izbie Gmin na temat Afganistanu, więcej helikopterów nie zapobiegłoby śmierci żołnierzy, którzy polegli w ostatnich dniach. Zwrócił uwagę, iż powodem ich śmierci były ładunki wybuchowe ukryte w ziemi.

Komisja Obrony Izby Gmin w raporcie, który nie został jeszcze opublikowany, ale znany jest z przecieków prasowych stwierdziła, iż niewystarczająca liczba helikopterów naraziła brytyjskich żołnierzy na większą groźbę ataku.

Zdaniem autorów raportu większa liczba helikopterów umożliwiłaby siłom brytyjskim zintensyfikowanie operacji z powietrza, zamiast polegać na bardziej niebezpiecznych operacjach naziemnych i transporcie lądowym.

Tymczasem ustępujący głównodowodzący armii gen. Richard Dannatt powiedział BBC, że obecny kontyngent brytyjski w prowincji Helmand jest liczbowo zbyt szczupły i przyznał, że z braku brytyjskiego śmigłowca korzystał w Afganistanie z amerykańskiego. (PAP)

asw/ ro/

Tagi: brown, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz