Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Czeki znikną z obrotu do 2018 roku

0
Podziel się

Do 2018 roku z obrotu bezgotówkowego w W. Brytanii znikną czeki. Po 350
latach od ich wprowadzenia zarząd Rady ds. Płatności, zajmującej się regulacją i strategią systemów
płatności, w środowym głosowaniu uznał, że straciły rację bytu.

bEglpket

Do 2018 roku z obrotu bezgotówkowego w W. Brytanii znikną czeki. Po 350 latach od ich wprowadzenia zarząd Rady ds. Płatności, zajmującej się regulacją i strategią systemów płatności, w środowym głosowaniu uznał, że straciły rację bytu.

Według komunikatu zamieszczonego na portalu Rady, 30 czerwca 2011 roku zniknie system gwarantowania czeków za pomocą karty debetowej, a 31 października 2018 roku ostatecznie zamknięty zostanie system clearingu czeków (jeśli Rada potwierdzi tę decyzję w 2016 roku).

Do tego czasu Rada "będzie promować i wyjaśniać firmom i konsumentom istniejące alternatywy dokonywania płatności".

bEglpkev

W uzasadnieniu 15-osobowy zarząd wskazał, że "w XXI w. papierowe formy płatności przestały być efektywne, a ich wyeliminowanie będzie z korzyścią dla gospodarki". Decyzję poprzedziło 18 miesięcy konsultacji i badań.

Z ocen Rady wynika, że obrót czekami zmniejsza się od początku lat 90., a w ostatnich pięciu latach spadł o 40 proc.

Już teraz stacje benzynowe, supermarkety i liczne domy towarowe nie akceptują czeków z powodu stosunkowo wysokich kosztów rozliczania płatności z ich użyciem (ok. 1 funta szterlinga). Czekami posługują się głównie małe firmy, nie mające elektronicznego systemu rozliczeń, emeryci nie korzystający z internetu, szkoły oraz osoby prywatne we wzajemnych płatnościach.

Z perspektywy wyeliminowania czeków niezadowolone są organizacje charytatywne, które często otrzymują dotacje w formie czeków. Wyrażane są też obawy, że banki - wiedząc, iż dni czeków są policzone - wycofają je z obiegu znacznie wcześniej, chcąc w ten sposób oszczędzić na kosztach. (PAP)

bEglpkeB

asw/ az/ mc/

bEglpkeW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)