Notowania

bankowy
09.12.2009 21:13

W.Brytania: Darling zapowiada podatek od premii bankowych

Przewyższające 25 tys. funtów premie brytyjskich bankierów zostaną w tym roku obciążone nadzwyczajnym jednorazowym 50-procentowym podatkiem - zapowiedział w środę w Izbie Gmin minister finansów Alistair Darling.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przewyższające 25 tys. funtów premie brytyjskich bankierów zostaną w tym roku obciążone nadzwyczajnym jednorazowym 50-procentowym podatkiem - zapowiedział w Izbie Gmin minister finansów Alistair Darling.

Szacowane na 550 mln funtów wpływy z tego podatku przeznaczy się na wsparcie programów zatrudnienia bezrobotnych w wieku od 16 do 24 lat, których liczba sięga obecnie 950 tys.

Darling przyznał, iż recesja okazała się głębsza niż zakładał pół roku wcześniej, szacując wtedy tegoroczny spadek produktu krajowego brutto na 3,25-3,75 proc. Obecnie przewiduje, iż będzie to 4,75 proc. Deficyt budżetowy za obecny rok finansowy sięgnie 178 mld funtów (około 12,6 proc.) wobec zakładanych w kwietniu 175 mld.

"Dopóki ożywienie nie utrwali się na dobre, gospodarka będzie wymagać wsparcia" - zaznaczył Darling. Wyraził oczekiwanie, że w ostatnim kwartale br. Wielka Brytania wyjdzie z recesji - czego Niemcy i Francja dokonały w drugim kwartale, a USA i Japonia w trzecim.

Od 1 stycznia stawka podatku VAT wróci do poziomu 17,5 proc. Przez ponad rok była niższa, ponieważ rząd chciał pobudzić popyt konsumpcyjny i wesprzeć handel detaliczny. W mocy pozostaną też niektóre środki wsparcia dla rynku nieruchomości.

Źródłem oszczędności w przewidywanej kwocie 5 mld funtów mają być między innymi: ograniczenie programu informatyzacji administracji państwowej, reforma systemu pomocy prawnej i oddawanie więzień w zarząd firm prywatnych. Przyszłoroczne koszty utrzymania brytyjskiej obecności wojskowej w Afganistanie wyniosą 2,5 mld funtów. (PAP)

asw/ dmi/ mc/

Tagi: bankowy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz