Notowania

wiadomości
19.09.2011 19:04

W.Brytania: Eksmisja Romów z koczowiska Dale Farm wstrzymana

# wstrzymanie eksmisji #

Podziel się
Dodaj komentarz

# wstrzymanie eksmisji #

19.09. Londyn (PAP) - Sąd w Londynie (High Court) na wniosek prawników reprezentujących mieszkańców największego w W. Brytanii nielegalnego romskiego obozowiska Dale Farm w pobliżu Basildon (hrabstwo Essex) wydał zakaz ich eksmisji do piątku.

W uzasadnieniu sąd wskazał, że zachodzi ryzyko, iż stróże prawa mogą posunąć się w jego egzekwowaniu dalej niż przewiduje podstawa prawna, którą dysponują. Sąd zwrócił też uwagę, że teren obozowiska ma być wprawdzie przekształcony w "pas zieleni", ale orzeczenie sądu niższej instancji nie określa terminu, w którym ma to nastąpić.

Z tych powodu sąd uznał, że ponownie rozpatrzy sprawę w piątek w trybie nadzoru nad administracją.

Wcześniej do Dale Farm przyjechało 20 komorników. Ponieważ zastali zamkniętą bramę i mieszkańców zabarykadowanych od środka, jeden z nich odczytał apel przez megafon. Wskazał w nim na uprawomocnione orzeczenie sądu uznające teren obozowiska za część pasa zieleni, na którym nie można budować ani mieszkać bez pozwolenia.

Komornik zwrócił uwagę, że barykady, które wznieśli mieszkańcy obozowiska, nie są bezpieczne. Mogą spowodować wypadki i szkody dla zdrowia.

Jedna z uczestniczek protestu na terenie Dale Farm przykuła się łańcuchem rowerowym do bramy.

Działania władz samorządowych Basildon skrytykował lokalny laburzystowski europoseł Richard Howitt. Według niego na usunięcie Romów i procesowanie się z nimi wydały one dotychczas 20 mln funtów, ok. 1/3 rocznego budżetu.

Liczbę Romów na Dale Farm ocenił na 35 rodzin, łącznie ok. 350 osób. Zajmują 51 działek gruntu. Są tam także ochotnicy spoza społeczności lokalnej gotowi wesprzeć opór mieszkańców. Niektórzy są w maskach. Zbudowali platformy na rusztowaniach i drzewach i zapowiedzieli opór.

Przewodniczący lokalnych władz Basildon Tony Ball twierdzi, że władze zaoferowały Romom alternatywne zakwaterowanie, choć nie na otwartym terenie. Ujawnił, że władze nie zgodziły się na nowe rozmowy i odroczenie eksmisji do 22 listopada, gdy wyznaczono termin rozpatrzenia nowego wniosku o zagospodarowanie terenu.

Romowie zapowiedzieli, że się nie ruszą, jeśli nie zapewni się im alternatywnego miejsca na obozowisko.

O likwidację obozowiska Dale Farm Basildon zabiega od 10 lat. Sąsiedztwu Romów sprzeciwiają się też miejscowi mieszkańcy. W poparcie Romów zaangażowała się znana aktorka teatralna i filmowa Vanessa Redgrave. (PAP)

asw/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz