Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Elżbieta II odsłoniła pomnik ku czci lotników Bomber Command

0
Podziel się:

Elżbieta II w towarzystwie następcy tronu księcia Walii Karola odsłoniła w
czwartek w londyńskim Green Park wzniesiony kosztem 6 mln funtów pomnik ku czci lotników służących
podczas II wojny światowej w Bomber Command - lotnictwie bombowym Królewskich Sił Powietrznych
(RAF).

Elżbieta II w towarzystwie następcy tronu księcia Walii Karola odsłoniła w czwartek w londyńskim Green Park wzniesiony kosztem 6 mln funtów pomnik ku czci lotników służących podczas II wojny światowej w Bomber Command - lotnictwie bombowym Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

Nad miejscem uroczystości przeleciał historyczny czteromotorowy bombowiec Avro Lancaster z 90-letnim weteranem RAF-u, który wszedł na pokład maszyny po 67 latach przerwy. Z samolotu rozsypano nad Green Park 82 tys. czerwonych maków, będących w Wielkiej Brytanii symbolem pamięci o weteranach wojen.

Spośród 125 tys. brytyjskich i alianckich lotników uczestniczących w latach 1939-45 w misjach bojowych Bomber Command blisko 54 tys. poległo. Współczynnik przeżycia był tutaj niższy niż w przypadku brytyjskich oficerów piechoty w I wojnie światowej.

Pomnik wysokości trzech metrów zbudowany z kamienia z Portland przedstawia siedmioosobową załogę bombowca. Do pokrycia dachu (pomnik otoczony jest kolumnadą) wykorzystano aluminium z bombowca Handley Page Halifax zestrzelonego nad Belgią w maju 1944 r.

Brytyjskie nocne bombardowania dywanowe niemieckich miast podczas ostatniej wojny, podobnie jak równie niszczycielskie dzienne naloty amerykańskie, do dziś budzą kontrowersje - przede wszystkim ze względu ma powodowane nimi ofiary wśród ludności cywilnej. W przeciwieństwie do wielu innych brytyjskich kampanii z czasów II wojny światowej, ofensywy bombowej nie wyróżniono specjalną odznaką honorową dla jej uczestników. Pomnik w Green Park wzniesiono z inicjatywy społecznej, a koszty pokryła zbiórka publiczna.

W czwartkowej uroczystości wzięło udział 6 tys. osób, w tym weterani Bomber Command i ich rodziny. Była też delegacja Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii. (PAP)

asw/ dmi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)