Notowania

strajk
31.10.2009 01:43

W.Brytania: Eskalacja pocztowego strajku

Pocztowcy Royal Mail zagrozili w piątek wieczorem eskalacją akcji strajkowej. W odróżnieniu od poprzednich strajków, które poszczególne działy poczty podjemowały na przemian, tym razem zastrajkowałyby wszystkie sekcje na raz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pocztowcy Royal Mail zagrozili w piątek wieczorem eskalacją akcji strajkowej. W odróżnieniu od poprzednich strajków, które poszczególne działy poczty podjemowały na przemian, tym razem zastrajkowałyby wszystkie sekcje na raz.

Termin nowych, 24 - godzinnych strajków wyznaczono na najbliższypiątek i poniedziałek (6. i 9. listopada). Niewykluczone są dalsze strajki w gorącym dla poczty okresie Świąt, po raz pierwszy w historii Royal Mail.

W obecnym tygodniu strajkowano w czwartek, piątek i sobotę. Wsobotę do strajku przystąpiło 77 tys. roznosicieli przesyłek i pracowników wybierających pocztę ze skrzynek. W piątek strajkowało 400 osób zajmujących się ustalaniem właściwego adresu niepoprawnie zaadresowanych przesyłek, zaś w czwartek - 44 tys. kierowców i pracowników sortowni.

Wcześniej seria dzikich strajków sparaliżowała niektóreregionalne poczty. Skutkiem tych akcji są piętrzące się zaległości niedoręczonych przesyłek oceniane przez zarząd Royal Mail na ponad 35 mln listów i przesyłek, a przez związkowców na 50-60 mln.

W sortowaniu pomagają pracownicy administracyjni, menedżerowieoraz 30 tys. dorywczo zatrudnionych pracowników. Związek zawodowy pocztowców CWU (Communication Workers Union) uważa, iż pracownicy ci zostali zatrudnieni nielegalnie i są wykorzystywani w charakterze łamistrajków.

CWU uprzedził o planowanych strajkach, mimo wznowienia rozmów zkierownictwem Royal Mail w piątek. Dyrektor zarządzający Royal Mail Mark Higson nazwał postępowanie związku "nieodpowiedzialnym".

CWU sprzeciwia się planom częściowej prywatyzacji i modernizacjipoczty, które zdaniem związkowców są niewłaściwie realizowane i zniszczą usługi pocztowe. Wiceprzewodniczący CWU Dave Ward oświadczył, że proponowane zmiany oznaczają utratę pracy dla 60 tys. pracowników, przestawienie reszty na pracę w niepełnym wymiarze godzin i redukcję usług.

Kierownictwo argumentuje, iż modernizacja jest niezbędna, jeślipoczta ma przetrwać w warunkach rosnącej konkurencji, stwarzanej przez elektroniczne formy komunikowania i że elementem modernizacji będzie redukcja zatrudnienia. (PAP)

asw/ fit/

Tagi: strajk, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz