Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Irlandia: Zabawy uliczne, fajerwerki i bicie w dzwony

0
Podziel się:

W Londynie powitano Nowy Rok pokazem sztucznych ogni nad Tamizą przy muzyce z
filmu "Rydwany ognia", w Edynburgu odbyła się jedna z największych ulicznych zabaw ulicznych
Hogmany, a w Dublinie w skupieniu wysłuchano bicia w dzwony.

W Londynie powitano Nowy Rok pokazem sztucznych ogni nad Tamizą przy muzyce z filmu "Rydwany ognia", w Edynburgu odbyła się jedna z największych ulicznych zabaw ulicznych Hogmany, a w Dublinie w skupieniu wysłuchano bicia w dzwony.

Najpopularniejszymi miejscami świętowania Nowego Roku były w Londynie wybrzeże Tamizy wokół koła obrotowego London Eye oraz Trafalgar Square. Na pięć godzin przed pokazem na nadrzecznym bulwarze nie było gdzie wcisnąć palca.

Pokaz, na który złożyło się 12 tys. sztuk ogni sztucznych i 50 tys. wyświetleń trwał 11 minut i 15 sekund. Rozpoczął się punktualnie z wybiciem ostatniego uderzenia Big Bena. Obejrzało go ok. 250 tys. ludzi, nie licząc telewidzów.

W godzinach 23.45-04.30 czasu lokalnego podróż metrem i autobusami londyńskiej metropolii jest darmowa. Ma to osłodzić zwyżkę cen transportu miejskiego, która wchodzi od Nowego Roku. Policja zmobilizowała dodatkowe siły w liczbie 3 tys. funkcjonariuszy.

W 2012 r. Londyn zorganizuje dwa wydarzenia na światową skalę: igrzyska olimpijkie oraz diamentowy jubileusz Elżbiety II. Oba traktowane są jako wizytówki kraju, na które, mimo cięć rządowych wydatków, nie szczędzono nakładów.

W Edynburgu, mimo mroźnej pogody, na ulice wyszło ok. 80 tys. ludzi świętując szkockiego sylwestra - Hogmanay. Nad edynburskim zamkiem - główną atrakcją turystyczną miasta, zorganizowano pokaz 2,8 tys. sztucznych ogni. Nieopodal zamku ustawiono scenę, na której koncertował zespół Prime Scream.

W stolicy Walii, Cardiff, gdzie sylwester znany jest jako Calennig zorganizowano darmowy muzyczny koncert pod gołym niebem. Ze względów oszczędnościowych uliczny sylwester nie odbył się tym razem w Belfaście i Glasgow.

W Dublinie nastanie 2012 r. obwieściło bicie w dzwony w historycznej katedrze Chrystusa Króla. Na murach znanej uczelni Trinity College pokazano projekcje świetlne. W całym kraju zorganizowano bale maskowe, parady przebierańców i pokazy ogni sztucznych.

Cobh w hrabstwie Cork chce być pierwszym irlandzkim miastem, które w Nowy Rok rozpocznie obchody przypadającej w 2012 r. stuletniej rocznicy zatonięcia statku Titanic. Cobh z początkiem XX wieku znany jako Queenstown był ostatnim portem, do którego Titanic zawinął przed wypłynięciem na Atlantyk w pierwszy i ostatni rejs.

Na pokład wsiadło tam 123 pasażerów. Z tej okazji w niedzielę z pobliskiej wyspy Spike odpalone zostaną 123 świetlne race. (PAP)

asw/ sp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)