Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W. Brytania: Koncerty na oryginalnych fortepianach Chopina

0
Podziel się:

Brytyjskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina organizuje od marca do listopada
br. serię koncertów na dwóch fortepianach, na których grał kompozytor w czasie pobytu w W. Brytanii
w 1848 roku.

Brytyjskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina organizuje od marca do listopada br. serię koncertów na dwóch fortepianach, na których grał kompozytor w czasie pobytu w W. Brytanii w 1848 roku.

Koncerty odbędą się miejscach, w których koncertował artysta, mieszkając w Londynie, dokąd przyjechał w ślad za francuskimi rojalistami przeczekać rewolucję lutową, zwiastującą początek Wiosny Ludów.

Tam gdzie nie jest to możliwe, koncerty odbędą się w domach w sąsiedztwie, które architekturą i wystrojem wnętrz odpowiadają stylowi z pierwszej połowy XIX w. Zamiast więc pod nr. 48 Dover Street w dzielnicy Mayfair, gdzie Chopin mieszkał, a obecnie stoi inny budynek, koncert odbędzie się pod nr. 40 przy tej samej ulicy.

Nie ma także domu hrabiego Falmouth - nr. 2 przy placu St. James's, gdzie Chopin koncertował wraz z Pauline Viardot wykonującą własne aranżacje mazurków, ale obok pod nr. 4 mieści się wojskowy klub (The Naval & Military), który ma wystrój odpowiadający latom 40. XIX w. i przechowuje pamiątki po księciu Wellingtonie - pogromcy Napoleona pod Waterloo.

W zbiorach instrumentów muzycznych (Cobbe Collection) pod Londynem przechowywane są dwa fortepiany Chopina. Pierwszy skonstruowany przez jego przyjaciela Camille'a Pleyela, kompozytor przywiózł ze sobą z Paryża. Był do niego przywiązany; sam go wybrał i lubił jego miękkie i ciche tony. Drugi, marki Broadwood, został dla niego wykonany w Anglii w firmie John Broadwood & Son.

Dwa najważniejsze koncerty Towarzystwa im. Fryderyka Chopina organizowane w 200-lecie jego urodzin odbędą się w Lancaster House, gdzie koncertował dla królowej Wiktorii, tuż po jej wstąpieniu na tron oraz w Guildhall, gdzie dał ostatni koncert przed powrotem do Francji, z którego przychód przeznaczył na pomoc dla polskich uchodźców.

Po powrocie do Francji żył już tylko kilka miesięcy. Według niektórych opinii jego zdrowiu nie przysłużył się klimat Szkocji, gdzie przebywał kilka miesięcy i dał dwa koncerty.

Pleyel został zidentyfikowany jako fortepian Chopina dopiero w 2007 r. po numerze seryjnym w wyniku żmudnych badań jednego z największych chopinologów - szwajcarskiego profesora Jean-Jacques Eigeldingera.

Instrument znajdował się wprawdzie w zbiorach Cobbe Collection, ale nie było dokumentacji odnoszącej się do poprzednich właścicieli. Obecnie wiadomo, iż przed powrotem do Francji, Chopin odsprzedał Pleyela angielskiej arystokratce Lady Trotter, której córka Margaret była jego uczennicą.

Pleyel znajdował się w mieszkaniu Chopina w Londynie przy Dover Street. Instrument będzie można znów usłyszeć na galowym koncercie w Lancaster House (15 maja), na który można wejść tylko za specjalnym zaproszeniem.

Drugi instrument Chopina - Broadwood - zabrzmi jego muzyką na pozostałych koncertach m.in. podczas drugiego koncertu galowego w Guildhall (18 listopada), który będzie zwieńczeniem obchodów 200 rocznicy urodzin Chopina w Anglii. Po koncercie, pomyślanym jako grand finale roku chopinowskiego w Anglii, odbędzie się bankiet i bal.

Towarzystwo im. Chopina w ramach cyklu "Śladami Chopina" zaplanowało koncerty jego muzyki także w The Royal Over-Seas League, The Arts Club, The Athenaeum (choć wśród chopinologów nie ma zgody, czy Chopin rzeczywiście tam koncertował) w Brown's Hotel, gdzie bawił się Lord Byron, a Chopin wpadał na kawę i pogawędkę z przyjaciółmi i w kościele św. Pawła na placu w pobliżu opery Covent Garden.

W koncertach wystąpią m.in. Rose Cholomondeley - przewodnicząca Towarzystwa im. Chopina, czeski pianista Martin Kasik, rosyjski pianista Nikolai Demidenko, który uczy w ekskluzywnej szkole Yehudi Menuhina w W. Brytanii, Alexander Ardakow - Rosjanin, profesor w klasie fortepianu w szkole muzycznej Trinity College w Londynie, francuski pianista Cedric Tiberghien i inni.

Program koncertów "Śladami Chopina" wspiera Polski Instytut Kulturalny w Londynie. (PAP)

asw/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)