Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W. Brytania: Konserwatyści nie chcą Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

0
Podziel się:

Partia Konserwatywna chce wycofania Wielkiej Brytanii z Europejskiej
Konwencji Praw Człowieka i umieści ten punkt w swym programie wyborczym przed wyborami do
parlamentu w 2015 roku - zapowiedziała w poniedziałek szefowa brytyjskiego MSW Theresa May.

Partia Konserwatywna chce wycofania Wielkiej Brytanii z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i umieści ten punkt w swym programie wyborczym przed wyborami do parlamentu w 2015 roku - zapowiedziała w poniedziałek szefowa brytyjskiego MSW Theresa May.

"To niedorzeczne, że brytyjski rząd musi zadawać sobie tyle trudu, żeby pozbyć się niebezpiecznych obcokrajowców" - oświadczyła May na dorocznym zjeździe konserwatystów w Manchesterze. "Dlatego - jak tłumaczyła - następny manifest konserwatystów będzie zawierał obietnicę odstąpienia od ustawy o ochronie praw człowieka".

W tym kontekście szefowa MSW przytoczyła sprawę radykalnego muzułmańskiego duchownego Abu Katady, któremu przez 12 lat udawało się unikać deportacji z Wielkiej Brytanii do Jordanii, gdzie był oskarżony o terroryzm. Prawnicy Katady do obrony radykała zaangażowali Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

"Przypadek Abu Katady dowodzi, że brytyjskie ustawodawstwo w sprawie ochrony praw człowieka wymaga zasadniczych zmian" - oceniła May.

Według szefowej brytyjskiego MSW Europejska Konwencja Praw Człowieka jest nadużywana przez imigrantów w procesie odwoławczym od negatywnych dla nich decyzji resortu. Wskazała w tym kontekście na paragraf 8 konwencji gwarantujący prawo do życia rodzinnego.

Niedoszli imigranci będą mogli być deportowani przed złożeniem odwołania od negatywnej dla nich decyzji MSW, o ile nie zachodzi wobec nich "ryzyko nieodwracalnej szkody" dla życia i zdrowia np. w przypadku tortur; będą też mogli składać odwołania z kraju, do którego zostali cofnięci. Propozycja ta znajdzie się w przygotowywanej przez rząd nowej ustawie imigracyjnej, której projekt będzie opublikowany w najbliższym tygodniu - zapowiedziała May.

Projekt ustawy ma zawierać zalecenie pod adresem sądów w myśl, którego prawo do życia rodzinnego zawarte w paragrafie 8 konwencji nie powinno być traktowane, jako absolutne.

Ustawa o ochronie praw człowieka (HRA) została uchwalona za rządów Tony'ego Blaira w 1998 roku, a w życie weszła od października 2000 r. Ustawa kodyfikuje prawa człowieka i czyni Europejską Konwencję Praw Człowieka brytyjskim prawem wewnętrznym. HRA m.in. zakazuje deportowania obcokrajowców, jeśli w kraju, z którego pochodzą, mogliby być narażeni na prześladowania, brutalne lub nieludzkie traktowanie.

Wszystkie instytucje publiczne takie, jak sądy, policja, samorządy lokalne, szpitale, szkoły finansowane przez państwo i inne placówki, bądź organizacje pełniące funkcje publiczne muszą się stosować do HRA. Oznacza to, że osoby prywatne mogą wnosić do sądów w W. Brytanii sprawy w oparciu o HRA i nie muszą korzystać z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Abu Katada (właśc. Omar Mahmud Mohammed Othman) - nazywany prawą ręką Osamy bin Ladena w Europie - został ostatecznie deportowany do Jordanii w lipcu br. W tym kraju stanie przed sądem za udział w przygotowywaniu dwóch zamachów bombowych - w 1999 i 2000 roku. Abu Katada został już w 1999 roku zaocznie skazany w Jordanii na dożywocie za terroryzm. (PAP)

cyk/ asw/ ap/

14690226 14690416 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)