Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Londyn kontra Komisja ws. świadczeń dla imigrantów

0
Podziel się:

Rząd brytyjski zamierza utrzymać w mocy obecne praktyki regulujące prawo do
świadczeń socjalnych dla imigrantów, mimo że Komisja Europejska chce ich zmiany.

Rząd brytyjski zamierza utrzymać w mocy obecne praktyki regulujące prawo do świadczeń socjalnych dla imigrantów, mimo że Komisja Europejska chce ich zmiany.

"Nasze praktyki zapobiegają temu, by system świadczeń socjalnych załamał się pod ciężarem roszczeń niemożliwych do zaspokojenia" - powiedział rzecznik rządu w wypowiedzi cytowanej przez Press Association.

W ten sposób rzecznik nawiązał do tzw. zasiłkowej turystyki polegającej na tym, iż osoby niezainteresowane pracą, nie zdolne jej utrzymać w dłuższym czasie i niełączące z zamieszkaniem w W. Brytanii swoich życiowych aspiracji, przyjeżdżają na Wyspy w przekonaniu, iż zasiłki i zapomogi przyznaje się tu hojniej niż w innych państwach.

Po to, by je zniechęcić, przy przyznawaniu zasiłków i innych świadczeń socjalnych brytyjskie władze stosują dwa kryteria: imigranci muszą wykazać, iż mają przed sobą dobrą perspektywę pracy i zdecydowani są zamieszkać w W. Brytanii na dłużej. Imigranci uznani za "gospodarczo nieaktywnych" nie otrzymują świadczeń.

Komisja ma zastrzeżenia do wprowadzonego w 1985 r. za rządów Margaret Thatcher testu na stałe zamieszkanie (ang. Habitual Residency Test) i usztywnionego w 2004 r. po rozszerzeniu UE o 8 nowych państw.

Imigranci nabywają w W. Brytanii prawa do świadczeń (zasiłku dla bezrobotnych i zapomogi na życie) dopiero po roku, i wykazaniu, że w tym czasie płacili podatki i że mają perspektywę dalszego zatrudnienia.

Komisja argumentuje, iż takie praktyki nie są zgodne z zasadami swobodnego przepływu siły roboczej między państwami UE. Jeśli Londyn nie zmieni swoich praktyk, to Komisja może go zaskarżyć do Europejskiego Sądu Sprawiedliwości.

Rząd brytyjski ocenia, iż zniesienie ograniczeń w przyznawaniu świadczeń dla imigrantów zwiększy wydatki państwa na nie nawet o 2,5 mld funtów rocznie i że zwyczajnie nie stać go na to.

"Nasze przepisy w pełni wspierają swobodę przemieszczania się siły roboczej w ramach UE przy równoczesnym zagwarantowaniu, iż osoby, które nigdy w W. Brytanii nie pracowały podlegają rozsądnym i uzasadnionym ograniczeniom w dostępie do świadczeń" - zaznaczył rzecznik. (PAP)

asw/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)