Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W. Brytania: MacShane: Rewizjonizm kluczem do priorytetów Rosji

0
Podziel się:

Rosyjski historyczny rewizjonizm jest najlepszym kluczem pozwalającym
odczytać polityczne priorytety premiera Rosji Władimira Putina - sądzi brytyjski poseł Izby Gmin
Denis MacShane, były minister stanu ds. Europy, którego artykuł zamieszcza wtorkowy "The
Independent".

Rosyjski historyczny rewizjonizm jest najlepszym kluczem pozwalającym odczytać polityczne priorytety premiera Rosji Władimira Putina - sądzi brytyjski poseł Izby Gmin Denis MacShane, były minister stanu ds. Europy, którego artykuł zamieszcza wtorkowy "The Independent".

"Pakt Stalina z Hitlerem w sprawie nowego rozbioru Polski i dokonany z zimną krwią mord polskich jeńców z zamiarem zniszczenia wykształconej elity to dwie straszne zbrodnie. Czy Putin jest zdolny do przeprosin? A może jego przekonanie, iż pakt Ribbentrop-Mołotow był ważnym osiągnięciem dyplomatycznym, mówi nam, jaka będzie rosyjska polityka zagraniczna XXI wieku?" - pyta.

MacShane przypomina, iż ostatni sekretarz generalny KPZR Michaił Gorbaczow przyznał, iż pakt Ribbentrop-Mołotow "nie miał podstaw prawnych", ale obecni rosyjscy historycy i publicyści usprawiedliwiają go. Sam Putin zakazał w Rosji pokazów filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy.

W komentarzu redakcyjnym dziennik "The Independent" napisał, że przesłanie Putina do Polaków opublikowane w przededniu jego przyjazdu do Gdańska "jest mętne, wymijające, sugerujące zrozumienie dla krzywdy, która spotkała Polskę, ale nadal broniące nazistowsko-sowieckiego paktu jako godnego pochwały".

"Przypuszczalnie na jakimś etapie Rosja będzie musiała stawić czoło ciemnym stronom swej historii, ale sądząc po słowach Putina mimo 70 lat od wybuchu wojny moment ten jeszcze nie nadszedł" - dodaje gazeta.

"The Times" wskazuje, iż Polska, okrutnie doświadczona przez dwa rywalizujące ze sobą totalitaryzmy XX wieku, jest obecnie nieodłączną częścią wolnej Europy. "Polska jest dla W. Brytanii starym przyjacielem w nowej Europie" - cytuje pismo byłego premiera Tony'ego Blaira, za którego kadencji Polska weszła do UE.

O rocznicy wybuchu wojny "Times" pisze, iż "agresja Niemiec na Polskę wykazała daremność podejmowanych przez rząd brytyjski w latach 30. zabiegów mających na celu zapobieżenie wojnie przez ustępstwa i negocjacje" (tzw. appeasement - PAP).

"Traktatowe zagwarantowanie niepodległości Polski wciągnęło W. Brytanię w wojnę, która była katastrofalna, ale słuszna i konieczna. Nie jest pozbawiony historycznej ironii fakt, iż gwarancji udzielił Polsce ówczesny premier Neville Chamberlain, który sądził, iż nie stanowi to prowokacji wobec Niemiec" - wskazuje "Times". (PAP)

asw/ mw/ ap/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)