Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W. Brytania: Medialna burza z powodu rzekomej uwagi rzecznika Putina

0
Podziel się

Brytyjska prasa zajmuje się w piątek lekceważącą uwagą, jaką rzecznik
prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow wygłosił podobno pod adresem Wielkiej Brytanii w kulisach szczytu
G20. Rzecznik zdementował doniesienia.

bEqoMvkl

Brytyjska prasa zajmuje się w piątek lekceważącą uwagą, jaką rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow wygłosił podobno pod adresem Wielkiej Brytanii w kulisach szczytu G20. Rzecznik zdementował doniesienia.

"Wielka Brytania to mała wysepka, na którą nikt nie zwraca uwagi" - tak według relacji BBC miał powiedzieć Pieskow w czwartek wieczorem na briefingu dla rosyjskich dziennikarzy. Informacji tych nie udało się zweryfikować w innych źródłach.

W piątek rzecznik zaprzeczał, jakoby wygłosił taką uwagę. "Zupełnie nie wiem, skąd wzięły się takie doniesienia. Nie mają one absolutnie żadnego związku z rzeczywistością. Nie powiedziałem tego" - zaznaczył. Jak dodał, relacje brytyjsko-rosyjskie "mają bardzo pozytywną dynamikę".

bEqoMvkn

Brytyjski premier David Cameron, na którego reakcję skwapliwie czekały nie tylko brytyjskie media, oświadczył: "Jestem przekonany, że Rosja, jako gospodarz spotkania z udziałem wiodących państw na świecie, będzie chciała wyjaśnić sprawę tej rzekomo wygłoszonej uwagi (...)".

W dłuższej tyradzie "wściekły" - jak pisze "Daily Mail" - Cameron przypominał rozliczne zasługi swego kraju.

Wielka Brytania "pomogła oczyścić Europę z faszyzmu, znieść niewolnictwo, wynalazła większość rzeczy wartych wynalezienia, w tym każdą dyscyplinę sportową na świecie, i po dziś dzień przyczynia się do rozwoju sztuki, literatury i muzyki, które zachwycają cały świat" - powiedział premier na spotkaniu z dziennikarzami. Przypomniał, że Wielka Brytania zajmuje szóste miejsce na świecie pod względem wielkości gospodarki, a czwarte pod względem nakładów na budżet zbrojeniowy.

Wytknął też, że Wielka Brytania składa się z więcej niż jednej wyspy. "Nie chciałbym, żeby ktoś z Szetlandów czy Orkadów czuł się pominięty" - dodał.

bEqoMvkt

Incydent stawia w szczególnie kłopotliwym położeniu Camerona, który "musi odpierać zarzuty, że został wyłączony z gry przez najpotężniejsze narody świata", gdy brytyjski parlament nie zgodził się na militarne zaangażowanie Wielkiej Brytanii w Syrii, a na jaw wyszło, że na marginesie szczytu G20 nie spotka się w cztery oczy z prezydentem USA Barackiem Obamą - zauważa "The Independent".

BBC pisze z kolei, że rzekoma niepochlebna uwaga Pieskowa ujawniła, iż "za uśmiechami i uściskami dłoni na szczycie (G20) kryją się napięcia". Z pewnym przekąsem odnotowuje też, że w nocy z czwartku na piątek "Putin po raz drugi tej nocy spotkał się przywódcą niewielkiej wysepki".

Dziennik "Daily Telegraph" zaznacza, że próby zażegnania przez Pieskowa zgrzytu w relacjach rosyjsko-brytyjskich przypadają na czas, gdy rosyjski koncern jądrowy Rosatom stara się o licencję na zbudowanie elektrowni atomowej w Wielkiej Brytanii do spółki z angielskim Rolls-Royce'em i fińskim Fortum.

Tegoroczny szczyt G20, nieformalnego klubu skupiającego 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską, odbywa się w Petersburgu.(PAP)

bEqoMvku

akl/ jkar/

int.

bEqoMvkO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)