Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Nigel Kennedy apeluje o pomoc dla powodzian

0
Podziel się

Światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy zaapelował o pomoc dla ofiar powodzi w
Polsce, żegnając się z publicznością, która entuzjastycznie przyjęła jego występ w Royal Festival
Hall w Londynie.

bEgfjQBN

Światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy zaapelował o pomoc dla ofiar powodzi w Polsce, żegnając się z publicznością, która entuzjastycznie przyjęła jego występ w Royal Festival Hall w Londynie.

"Doświadczenie kapitalizmu w Polsce jest wciąż stosunkowo nowe i większość powodzian nie miała ubezpieczenia" - powiedział artysta stale mieszkający w Krakowie, który po raz pierwszy koncertował w Londynie ze swą własną orkiestrą - Orchestra of Life.

53-letni Kennedy, by dać przykład zapowiedział, że osobiście na pomoc powodzianom przeznaczy 1 tys. funtów od każdego utworu, który wykonał na koncercie. Dodał, że na pomoc powodzianom potrzeba 5 mld, choć nie sprecyzował, czy funtów, czy złotych i że jak dotąd zebrano 1 mld.

bEgfjQBP

Przed wyjściem z sali koncertowej ustawiono dużej wielkości puszkę, do której wychodzący wrzucali pieniądze.

Publiczność gorąco oklaskiwała pełen fantazji i dynamiki występ wirtuoza, który grał repertuar klasyczny i jazzowy (m.in. Bacha i Duke'a Ellingtona) z tymi samymi muzykami, co jest nietypowe, ponieważ wymaga od nich dużego kunsztu. Kennedy kilka razy dawał wyraz swego uznania dla talentu muzyków.

Artysta dwukrotnie bisował, za pierwszym razem wykonując czardasza z wplecionymi elementami improwizowanymi.

W ramach obecnego muzycznego weekendu w Southbank Centre, zorganizowanego jako część festiwalu Polska!Year, Kennedy wystąpi w niedzielę z klezmerskim kwartetem Kroke wykorzystującym elementy jazzu i muzyki orientalnej. Powstały przed 15 laty Kroke ma światową renomę i wydał dotąd osiem albumów. W Londynie zagra po raz drugi po kilkuletniej przerwie.

bEgfjQBV

W poniedziałek Kennedy weźmie udział w koncercie Chopin Super Group wraz z Januszem Olejniczakiem i innymi artystami, w tym Anną Marią Jopek. Ten sam utwór Chopina będzie interpretowany na trzy sposoby: na pianinie przez Olejniczaka, na skrzypcach przez Kennedy'ego oraz przez Annę Marię Jopek we współczesnej aranżacji.

W Southbank Centre koncertowały w sobotę również grupy muzyczne Majewski & Friends oraz Zakopower. (PAP)

asw/ ksaj/

bEgfjQCq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)