Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Oficjel: Liderzy talibów rozmawiali z wysłannikiem ONZ

0
Podziel się

Członkowie rady przywódców talibskich oraz wysłannik ONZ do
Afganistanu Kai Eide spotkali się potajemnie 8 stycznia w Dubaju i rozmawiali o możliwości złożenia
broni - powiedział w czwartek proszący o anonimowość urzędnik ONZ.

bEgLggGJ

Członkowie rady przywódców talibskich oraz wysłannik ONZ do Afganistanu Kai Eide spotkali się potajemnie 8 stycznia w Dubaju i rozmawiali o możliwości złożenia broni - powiedział w czwartek proszący o anonimowość urzędnik ONZ.

W spotkaniu wzięli udział regionalni dowódcy z talibskiej szury (zgromadzenia starszyzny) w Kwecie w Pakistanie - dodało to źródło. Przedstawiciel ONZ podkreślił, że było to pierwsze spotkanie z członkami rady najwyższego przywództwa talibów, która według USA mieści się w Kwecie.

"Poprosili o spotkanie, by porozmawiać o negocjacjach. Chcą ochrony, by mieć możliwość ujawnienia się. Nie chcą zniknąć w takich miejscach jak Bagram" - powiedział urzędnik, nawiązując do więzienia w głównej amerykańskiej bazie wojskowej w Afganistanie.

bEgLggGL

Według agencji Reutera spotkanie w Dubaju odbyło się na wyższym szczeblu niż poprzednie rozmowy, o których wiadomo, jak spotkanie w Arabii Saudyjskiej w 2008 roku dawnych funkcjonariuszy talibów z członkami afgańskiego rządu.

Źródło w ONZ powiedziało, że dotąd spotkanie z Dubaju nie ma dalszego ciągu, jednak nastąpił pierwszy kontakt i ONZ ma nadzieję, że rząd w Kabulu zdoła to wykorzystać.

W czwartek na międzynarodowej konferencji w Londynie o Afganistanie władze tego kraju zaprosiły bojowników talibskich do udziału w tradycyjnym zgromadzeniu starszyzny plemiennej (Loja Dżirga), która ma omówić kwestię pokoju i pojednania w kraju. Przedstawiciele ok. 70 państw i organizacji międzynarodowych zgodzili się również na powołanie specjalnego funduszu, który ma sfinansować starania o przeciągnięcie na stronę Kabulu bojowników talibskich niskiego i średniego szczebla.(PAP)

awl/ mc/

bEgLggGR

5565975 5566070

bEgLggHm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)