Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Papież podaruje Elżbiecie II kopię połowy okładki

0
Podziel się:

Benedykt XVI, który przybędzie w czwartek do Szkocji, podaruje Elżbiecie II
kopię połowy okładki zdobiącej niegdyś słynny Ewangeliarz z Lorsch spisany ręcznie ozdobnym
liternictwem 1200 lat temu i bogato ilustrowany - donosi w sobotę dziennik "The Scotsman".

Benedykt XVI, który przybędzie w czwartek do Szkocji, podaruje Elżbiecie II kopię połowy okładki zdobiącej niegdyś słynny Ewangeliarz z Lorsch spisany ręcznie ozdobnym liternictwem 1200 lat temu i bogato ilustrowany - donosi w sobotę dziennik "The Scotsman".

Papież złoży w Szkocji czterodniową wizytę państwową i duszpasterską. Elżbieta II powita go w Edynburgu w pałacu Holyroodhouse. Królowa jest głową państwa i tytularnym zwierzchnikiem państwowego Kościoła anglikańskiego (ma tytuł Obrońcy Wiary).

Okładka i sam Ewangeliarz, pochodzące z lat 778-820, uchodzą za jedno ze szczytowych osiągnięć szkoły karolińskiej poprzedzającej sztukę romańską.

Księga została ukradziona z dawnego benedyktyńskiego opactwa w Lorsch w południowej Hesji i rozdarta na połowę w XVII w. w czasie wojny 30-letniej, by osobno sprzedać przednią i tylną część okładki i wesprzeć wysiłek wojenny. Samo opactwo zostało zniszczone w 1621 r. podczas wycofywania się wojsk hiszpańskich.

W wojnie 30-letniej (1618-48) pomiędzy katolicką dynastią Habsburgów, a protestanckimi państwami Europy o hegemonię w Niemczech bezpośrednio lub pośrednio zaangażowane były niemal wszystkie ówczesne państwa europejskie.

Połowa oryginalnej okładki wykonana z kości słoniowej i bogato rzeźbiona znajduje się w Muzeum Watykańskim, a druga połowa w Muzeum im. Wiktorii i Alberta w Londynie. Frontowa okładka przedstawia Chrystusa w otoczeniu archaniołów stąpającego po głowach dzikich zwierząt, a tylna Matkę Boską ze świętymi i scenę Bożego Narodzenia.

Dzięki papieskiemu podarunkowi w brytyjskich zbiorach znajdzie się cała zrekonstruowana okładka. Nie wiadomo, czy Brytyjczycy odwzajemnią się, darując Stolicy Apostolskiej kopię przechowywanej w ich zbiorach połowy okładki.

Burzliwe były również dzieje samego Ewangeliarza. Połowa trafiła początkowo do biblioteki Migazzi w Wiedniu, która sprzedała ją następnie siedmiogrodzkiemu biskupowi Ignazowi Betthany'emu i obecnie znajduje się ona w bibliotece w Alba Iulia w Rumunii. Druga połowa przechowywana jest w Bibliotece Watykanu.

W okresie karolińskim sztuka ilustratorska rozwijała się bardzo dynamicznie obok innych dziedzin sztuki charakterystycznych dla wczesnego średniowiecza: rzeźby, mozaiki i malarstwa freskowego.

Imperium Karola Wielkiego, króla Franków i Longobardów (742 lub 747-814), obejmowało Francję, bez Bretanii, północno-wschodnią Hiszpanię, zachodnie Niemcy, północne i środkowe Włochy, Belgię, Holandię, Szwajcarię, Korsykę oraz Baleary. W 800 roku Karol Wielki z rąk papieża Leona III otrzymał tytuł cesarza Imperium Rzymskiego.(PAP)

asw/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)