Notowania

wiadomości
09.08.2011 20:23

W. Brytania: Policja: incydenty w rejonie Birmingham

W West Bromwich, w rejonie Birmingham, podpalono kilka samochodów, a w pobliskim Wolverhampton doszło do pojedynczych przypadków zakłócenia porządku publicznego - poinformowała we wtorek policja regionu zachodnich Midlandów.

Podziel się
Dodaj komentarz

W West Bromwich, w rejonie Birmingham, podpalono kilka samochodów, a w pobliskim Wolverhampton doszło do pojedynczych przypadków zakłócenia porządku publicznego - poinformowała we wtorek policja regionu zachodnich Midlandów.

W Birmingham, drugim co do wielkości mieście w Anglii, już w poniedziałek doszło do rozruchów. Policja aresztowała tam 130 osób.

Napięta sytuacja panuje także w Salford (okolice Manchesteru), gdzie prewencyjnie zamknięto jedną z ulic i skierowano szturmowe oddziały policji z psami. W centrum Manchesteru podpalono sklep Miss Selfridge. Policja poinstruowała ludzi, by trzymali się z dala od centrum miasta - poinformowała telewizja Channel 4.

W Londynie porządku pilnować będzie we wtorek w nocy 16 tys. policjantów. Wiele sklepów i urzędów zamknęło się przed czasem. Policja ostrzegła władze dzielnic Wandsworth, Wimbledon i Putney w południowo-zachodnim Londynie przed spodziewanymi na ich terenie rozruchami.

Najnowsze dane policyjne mówią o aresztowaniu 563 osób w Londynie, z czego 105 postawiono już zarzuty. 111 funkcjonariuszy policji zostało rannych. Policja opublikowała też - w celu identyfikacji - pierwsze zdjęcia uczestników zajść z kamer ulicznych.

W poniedziałek wieczorem w samochodzie w dzielnicy Croydon znaleziono 26-letniego mężczyznę z ranami postrzałowymi, który zmarł po przewiezieniu w szpitalu. Nie wiadomo, czy śmierć miała związek z rozruchami.

O życie walczy ok. 60-letni mężczyzna zaatakowany przez uczestników rozruchów w poniedziałek wieczorem w dzielnicy Ealing w chwili, gdy usiłował wygasić pożar pojemnika na śmieci.

Laburzystowska posłanka Diane Abbott, kojarzona z akcjami w obronie praw obywatelskich, reprezentująca dzielnicę Hackney, w której w poniedziałek doszło do ulicznych walk, nieoczekiwanie zaapelowała o wprowadzenie godziny policyjnej.

Wyznaczony na środę na Wembley mecz towarzyski Anglii z Holandią został odwołany, podobnie jak niektóre imprezy sportowe poza Londynem.

Stowarzyszenie Brytyjskich Towarzystw Ubezpieczeniowych (ABI) ocenia szkody materialne na kilkadziesiąt milionów funtów. Niektórzy poszkodowani sklepikarze nie mieli ubezpieczenia od szkód wywołanych przez uliczne rozruchy.

Obecne zajścia uważane są za najpoważniejsze od 1985 r., gdy w londyńskiej dzielnicy Brixton doszło do zamieszek w reakcji na przypadkowe postrzelenie czarnej kobiety podczas rewizji w jej domu. (PAP)

asw/ ksaj/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz