Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W. Brytania: Polsko-angielska inscenizacja Romea i Julii

0
Podziel się:

W działającym od 60 lat i znajdującym się w pierwszej dziesiątce najlepszych
scen amatorskich w Wielkiej Brytanii teatrze miejskim w Rugby odbyła się w sobotę premiera "Romea i
Julii" Williama Szekspira w dwujęzycznej wersji polsko-angielskiej.

W działającym od 60 lat i znajdującym się w pierwszej dziesiątce najlepszych scen amatorskich w Wielkiej Brytanii teatrze miejskim w Rugby odbyła się w sobotę premiera "Romea i Julii" Williama Szekspira w dwujęzycznej wersji polsko-angielskiej.

Taka formuła przedstawienia, podyktowana dążeniem do włączenia polskiej społeczności w miejscowe życie artystyczne jest autorskim projektem reżysera i aktora Roberta Sloana. Ponieważ ma polskich sąsiadów, chciał poznać ich bliżej i zaangażować w swój projekt.

Polacy stanowiąc około jednej trzeciej obsady aktorskiej tego spektaklu odegrali role rodu Montekich, a Anglicy zwaśnionego z nimi role rodu Kapuletich. Część dialogów recytowana była po polsku i tak też rozmawiali ze sobą rodzice Romea, który zwracając się do nich również mówił po polski. Po angielsku mówił do pozostałych osób, także w scenach z Julią.

Jako Romeo wystąpił 21-letni Michał Jurkowski, absolwent wydziału dramatu w Exeter College, od 6 lat mieszkający w Anglii. Jego matkę zagrała Monika Różańska - współpracowniczka dwujęzycznego programu radia BBC Coventry & Warwickshire pod tytułem "Poles Apart".

"W roli Romea Jurkowski spisał się dobrze, choć jak na mój gust mówił trochę za prędko. My Polacy w ogóle mamy skłonność do mówienia szybko nawet wtedy, gdy przechodzimy na angielski" - powiedział PAP były prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, Jan Mokrzycki, po obejrzeniu przedstawienia.

Rodzinę Kapuletów zagrali aktorzy współpracujący na stałe z Rugby Theatre: Darren Pratt, Ruth McAllum, Calum Speed. W rolę Julii wcieliła się młoda aktorka Philippa Cottle.

"Mam nadzieję, że inscenizacja Rugby Theatre będzie wystawiona poza Rugby, bo to wartościowa inicjatywa i szkoda by było zmarnować tyle pracy, gdyby miała być ona wystawiana tylko przez tydzień w Rugby. Takie projekty zbliżają ludzi" - dodaje Mokrzycki.

Przedstawienie wystawiono w ramach realizowanego przez Royal Shakespeare Company (RSC) projektu Open Stages - ogólnokrajowego konkursu teatrów amatorskich.

Open Stages stawia sobie za cel uwspółcześnienie przedstawień Szekspira i eksperymentalne podejście do realizacji jego dramatów. RSC ze Stratford-upon-Avon, gdzie dorastał William Szekspir zorganizowało dla aktorów w Rugby warsztaty teatralne.

Sztuka będzie wystawiana w Teatrze w Rugby w dniach od 12-19 maja (oprócz niedzieli 13 maja). RSC zdecyduje, czy wystawi ją w Stratford-upon-Avon w ramach odbywającego się w różnych miastach Festiwalu Szekspirowskiego. (PAP)

asw/ fit/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)