Notowania

wiadomości
02.03.2013 17:30

W. Brytania: Pomnik Żelaznej Damy może stanie w jej rodzinnym mieście

Pomnik byłej konserwatywnej premier W. Brytanii Margaret Thatcher być może stanie w jej rodzinnym mieście Grantham w Lincolnshire, co jeszcze nie tak dawno zostałoby przyjęte jako obraza przez laburzystowskich radnych - donoszą brytyjskie media w sobotę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pomnik byłej konserwatywnej premier W. Brytanii Margaret Thatcher być może stanie w jej rodzinnym mieście Grantham w Lincolnshire, co jeszcze nie tak dawno zostałoby przyjęte jako obraza przez laburzystowskich radnych - donoszą brytyjskie media w sobotę.

Część radnych Grantham obawiała się, że pomnik byłej premier mógłby stać się ośrodkiem politycznych protestów i że trzeba go będzie chronić przed wandalami, ponieważ polityka Thatcher do dziś budzi silne emocje.

Pomnik Thatcher stoi już w zabytkowym budynku ratusza w londyńskim City (Guildhall), ale w rodzinnym mieście konserwatywnej premier na razie znajduje się tylko pamiątkowa tablica. Podobiznę w Guildhall, która kosztowała 150 tys. funtów i została odsłonięta w 2002 r. przez samą Thatcher, w dwa miesiące później wandal uszkodził kijem do krykieta; po naprawie pomnik umieszczono w szklanej gablocie. Druga, wykonana w brązie statua Żelaznej Damy znajduje się w lobby Izby Gmin.

Mimo tych obaw radni Grantham doszli niedawno do wniosku, że pomnik byłej premier w jej rodzinnym mieście mógłby się stać turystyczną atrakcją.

"Spójrzmy prawdzie w oczy. Można ją kochać lub jej nienawidzić, ale dzięki niej wszyscy słyszeli o Grantham" - napisała niedawno miejscowa gazeta, sugerując, że miasto powinno korzystać ze zdobytej w ten sposób popularności, tak jak wcześniej Nottingham znane z przygód Robin Hooda czy Leicester, gdzie niedawno odnaleziono szczątki króla Ryszarda III.

Laburzystowska radna Charmaine Morgan w wypowiedzi dla dziennika "Daily Telegraph" wspomniała o nowym pomniku Thatcher w kontekście planowanej budowy lokalnego ośrodka rękodzielnictwa i innych inicjatyw mających na celu przyciągnięcie do Grantham turystów. W ubiegłym roku zostawili oni w całym Lincolnshire 11 mld funtów. Morgan zaapelowała do konserwatystów w radzie miejskiej o poparcie inicjatywy.

Baronessa Thatcher, urodzona jako Margaret Hilda Roberts, urodziła się w rodzinie sklepikarza z Grantham. Chodziła do miejscowej szkoły dla dziewcząt. W 1943 r. wyjechała do Oksfordu na studia chemiczne, a po ich ukończeniu pracowała w Colchester. Była pierwszą kobietą sprawującą urząd premiera w latach 1979-1990, która wygrała w wyborach trzy razy pod rząd.

Grantham szczyci się też urodzonym w pobliżu sir Izaakiem Newtonem - fizykiem, matematykiem, filozofem i astronomem, odkrywcą prawa powszechnego ciążenia i prawa ruchu. Uczony ma w mieście pomnik. (PAP)

asw/ akl/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz