Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Posłowie chcą zmian w opodatkowaniu majątku księcia Karola

0
Podziel się:

Brytyjska komisja parlamentarna ds. finansów publicznych w
opublikowanym we wtorek raporcie domaga się rewizji zasad opodatkowania włości ziemskich,
stanowiących własność i źródło dochodów następcy tronu, księcia Karola.

*Brytyjska komisja parlamentarna ds. finansów publicznych w opublikowanym we wtorek raporcie domaga się rewizji zasad opodatkowania włości ziemskich, stanowiących własność i źródło dochodów następcy tronu, księcia Karola. *

Księstwo Kornwalii - ziemskie włości przysługujące następcy brytyjskiego tronu - choć generuje znaczne zyski, nie ma osobowości prawnej, a więc do celów podatkowych nie jest traktowana jak korporacja, co oznacza, że jest zwolniona z podatku CIT. Karol od 1993 roku płaci na zasadzie dobrowolności tylko podatek PIT.

Książę nie płaci też podatku od zysków kapitałowych, ponieważ księstwo z mocy prawa przynależy każdorazowo następcy tronu z tytułu pozycji w państwie.

Przewodnicząca komisji śledczej Izby Gmin ds. finansów publicznych Margaret Hodge twierdzi jednak, że zwolnienie z podatków może dawać Księstwu nieuczciwą przewagę nad konkurencją, a przecież - podkreśliła - prowadzi ono działalność komercyjną. O zbadanie sprawy zwróciła się do ministerstwa skarbu.

"Jest wiele sposobów na dostosowanie księstwa, stanowiącego historyczną instytucję, do wymogów współczesności" - podkreśliła. Poseł Partii Pracy Austin Mitchell nazwał Księstwo "średniowieczną anomalią".

W swoim raporcie międzypartyjna komisja apeluje też o większą przejrzystość w finansach Księstwa oraz o ściślejszy nadzór rządu nad nimi, m.in. o przeprowadzanie niezależnych kontroli.

Posiadanie Księstwa czyni z Karola jednego z największych właścicieli ziemskich w Wielkiej Brytanii.

Majątek Księstwa Kornwalii jest obecnie wyceniany na ok. 763 mln funtów. Jest ono właścicielem m.in. farm, domów, pubów, a także wysp, ekologicznej elektrowni i boiska do krykieta w Londynie. Zyski - pochodzące głównie z opłat za użytkowanie gruntów, ale także z interesów na rynku nieruchomości - przeznaczane są na finansowanie prywatnej i charytatywnej działalności brytyjskiego następcy tronu. W 2012 roku Księstwo wypracowało nadwyżkę w wysokości ponad 19 mln funtów.

Księstwo Kornwalii liczy ok. 55 tys. hektarów gruntów w południowo-zachodniej Anglii. W jego skład wchodzą m.in. wyspy Scilly. Utworzył je w 1337 r. Edward III dla syna i dziedzica także imieniem Edward, który stał się pierwszym posiadaczem tytułu Księcia Kornwalii. (PAP)

akl/

14971351 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)