Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Prasa o obaleniu muru berlińskiego

0
Podziel się:

Brytyjska prasa podkreśla w poniedziałek, że obalenie muru berlińskiego
było jednym z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii i szukają analogii do niego w
wyzwaniach stojących przed współczesnym światem.

Brytyjska prasa podkreśla w poniedziałek, że obalenie muru berlińskiego było jednym z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii i szukają analogii do niego w wyzwaniach stojących przed współczesnym światem.

W "The Times" ostatni przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow przypomina, że mur berliński jest jednym z najsilniejszych symboli oddzielających dwa okresy w historii. Jego zdaniem droga do zakończenia zimnej wojny nie była ani łatwa ani powszechnie akceptowana. "W latach 80. świat znajdował się na rozdrożu.(...) Zmierzaliśmy do katastrofy wydając miliony raczej na wyścig zbrojeń niż na inwestycje w kreatywność i ludzi" - przypomina Gorbaczow i przekonuje, że "dziś pojawiło się nowe zagrożenie dla planety. Kryzys klimatyczny jest nowym murem, który oddziela nas od przyszłości i dzisiejsi przywódcy rozumieją jego pilność, potencjalnie katastrofalną skalę i niebezpieczeństwo".

"Dziś jest prawdziwy 9/11" - pisze "The Guardian". Zdaniem gazety przyszli historycy będą uważali 9 listopada 1989 roku za dużo bardziej znaczącą datę niż 11 września 2001 roku.

Fundamentalizm islamski nie jest zagrożeniem dla zachodniej demokracji, jak był nim komunizm. Jest mało prawdopodobne, aby islam dotarł do zachodnich umysłów, które kiedyś przyciągał komunizm. Terroryzm nie jest przyczyną, ale bronią. Jest i będzie zagrożeniem dla życia wielu ludzi, ale nie dla stylu życia. Jest nieprawdopodobne, aby w Londynie, Rzymie czy Paryżu sprawowali władzę imamowie wprowadzający szariat - przekonuje.

"Guardian" podkreśla też, że mniej niż pokolenie temu jedna trzecia Europy był okupowana przez obce wojska. Setki rakiet z głowicami nuklearnymi były wymierzone w zachodnie miasta, podczas gdy rakiety NATO były wycelowane w Budapeszt, Warszawę itd. - pisze dziennik. "Teraz, kiedy samolotami easyJet i Ryanair latamy na weekend do Berlina czy Bukaresztu powinniśmy przypomnieć sobie, jak nieprzyjazne i ponure były te miejsca 20 lat temu. Ich mieszkańcy uwięzieni za żelazną kurtyną, ogrodzeniami pod napięciem i polami minowymi wołali o wolność".

"Daily Telegraph" z kolei pisze, że przyczyny upadku muru berlińskiego ocenią historycy, ale droga do jego obalenia z pewnością prowadziła przez wybór Karola Wojtyły na papieża w 1978 roku i powstanie w Polsce Solidarności pod przywództwem Lecha Wałęsy. Gazeta przypomina też głasnost i pierestrojkę Gorbaczowa oraz otwarcie granicy węgiersko-austriackiej.

W 20 lat po obaleniu muru berlińskiego oczywiste jest, że z upadku komunizmu świat wyniósł olbrzymie korzyści polityczne i gospodarcze - pisze "Financial Times". Pomimo trudności ze światowym terroryzmem, pokojem na Bliskim Wschodzie i kryzysem gospodarczym, zakończenie rywalizacji supermocarstw uczyniło świat bezpieczniejszym, bardziej wolnym i bogatszym. (PAP)

keb/ ro/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)