Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Projekt nowego autobusu piętrowego Routemaster

0
Podziel się

Burmistrz Londynu Boris Johnson przedstawił w poniedziałek projekt
czerwonego autobusu piętrowego. W 2012 roku "nowy Routemaster" zastąpi będące ikoną miasta pojazdy,
które po ulicach brytyjskiej stolicy jeżdżą od ponad 50 lat.

bEgymkmt

Burmistrz Londynu Boris Johnson przedstawił w poniedziałek projekt czerwonego autobusu piętrowego. W 2012 roku "nowy Routemaster" zastąpi będące ikoną miasta pojazdy, które po ulicach brytyjskiej stolicy jeżdżą od ponad 50 lat.

Oprócz "futurystycznego" wyglądu, nowy model ma być również bardziej ekologiczny. Autobus będzie zużywał o 40 proc. mniej paliwa niż jego starsze wersje.

Pojazd będzie miał trzy pary drzwi oraz tradycyjne tylne wejście podobne do rampy, umożliwiające pasażerom wsiadanie i wysiadanie nie tylko na przystankach, ale również np. podczas postoju na światłach.

bEgymkmv

"Mam nadzieję, że setki tych pojazdów wyjadą na ulice Londynu, a miasta na całym świecie będą nam zazdrościć tego zapierającego dech w piersiach czerwonego symbolu Londynu XXI wieku" - powiedział Johnson, który w swojej kampanii wyborczej zarzekał się, że unowocześniony autobus powróci na ulice brytyjskiej stolicy.

W 2005 roku zaczęto stopniowo wycofywać z użycia tradycyjne autobusy marki Routemaster, które nie były przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ani przyjazne dla środowiska. Jednak kilka pojazdów nadal jeździ na trasach turystycznych.

Przeciwnicy nowego modelu Routemastera podkreślają, że wprowadzenie pierwszych pięciu autobusów będzie kosztowało aż 7,8 mln funtów.

Pojazdy wyprodukuje firma Wrightbus z Północnej Irlandii.(PAP)

bEgymkmB

jhp/ ro/

bEgymkmW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)