Notowania

protest
03.10.2010 17:48

W.Brytania: Protesty podczas dorocznego zjazdu torysów

Co najmniej 5 tys. osób protestowało w niedzielę po południu przed salą konferencyjną w Birmingham, w której rządząca partia konserwatywna zebrała się na pierwszym od majowych wyborów dorocznym zjeździe.

Podziel się
Dodaj komentarz

Co najmniej 5 tys. osób protestowało w niedzielę po południu przed salą konferencyjną w Birmingham, w której rządząca partia konserwatywna zebrała się na pierwszym od majowych wyborów dorocznym zjeździe.

Organizatorem protestu przeciwko zapowiedzianym przez rząd cięciom wydatków publicznym i świadczeniom socjalnym jest grupa pod nazwą "Prawo do Pracy", popierana przez związki zawodowe i opozycyjną Partię Pracy. Do protestu dołączyły się grupy dążące do nagłośnienia innych kwestii, m.in. przeciwnicy superszybkiego pociągu HS2.

Policja ściśle określiła miejsce, w którym demonstrantom wolno się gromadzić. Nie mogą oni zbliżać się do ośrodka konferencyjnego ICC, w którym obradują torysi. Policjanci nie chcieli wypowiedzieć się na temat zarządzeń dotyczących bezpieczeństwa. Uczestnicy protestu uznali to za naruszenie ich prawa do pokojowego protestu i swobody słowa.

Policja spodziewa się, że liczba uczestników protestu może wzrosnąć nawet do 20 tys. osób. Organizatorzy twierdzą, iż w drodze do Birmingham są przeciwnicy cięć z 40 miast.

Oprócz protestu przed ICC planowane jest zakłócenie wieczornego bankietu wydawanego w Birmingham przez burmistrza Londynu Borisa Johnsona i przewodniczącą partii konserwatywnej Sayeedę Warsi - pierwszą muzułmankę w brytyjskim rządzie, minister bez teki.

Uczestnicy protestu mają również w planach urządzenie muzycznych festynów, na których będą grać głośną muzykę, by zakłócić imprezy organizowane przez konserwatystów w czasie czterodniowego zjazdu.

"Nie ma demokratycznego mandatu na masakrę sektora publicznego, którą mają w planach torysi" - powiedział BBC sekretarz generalny związku zawodowego PCSU zrzeszającego urzędników i pracowników budżetówki Mark Serwotka.

Według niego cięcia uderzą w najgorzej sytuowane materialnie grupy społeczne i ludzi, którzy nie są winni ostatniemu kryzysowi wywołanemu przez bankierów. Serwotka obawia się też wzrostu bezrobocia i przekształcenia studiów wyższych w przywilej dzieci z bogatych rodzin.

W proteście wzięli udział politycy opozycyjnej Partii Pracy m.in. Diane Abbott - jedna z pięciorga kandydatów w wyborach na nowego lidera laburzystów oraz poseł Jeremy Corbyn uchodzący za jednego z najbardziej lewicowych członków partii.

Szczegółowy program cięć będący wynikiem przeglądu wydatków w poszczególnych resortach ogłosi minister finansów George Osborne 20 października. Koalicja konserwatystów z liberalnymi demokratami chce zmniejszyć deficyt budżetu, a także zreformować zasady przyznawania świadczeń socjalnych.

Obecny system ma być ujednolicony i uproszczony. Ma gwarantować, że osobom pracującym powodzi się lepiej niż otrzymującym zasiłki, a świadczenia mają służyć powrotowi na rynek pracy, a nie być sposobem na życie i prowadzić do stanu uzależnienia.(PAP)

asw/ keb/ kar/

Tagi: protest, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz