Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W. Brytania: Przemysł chce obniżenia krajowych celów emisyjnych

0
Podziel się:

Przedstawienie przez Komisję Europejską propozycji celów w zakresie redukcji
emisji oraz udziału energii ze źródeł odnawialnych spotkało się w Wielkiej Brytanii z mieszanymi
reakcjami. Sektor przemysłowy wzywa rząd do obniżenia krajowych celów, które są wyższe niż
proponuje KE.

Przedstawienie przez Komisję Europejską propozycji celów w zakresie redukcji emisji oraz udziału energii ze źródeł odnawialnych spotkało się w Wielkiej Brytanii z mieszanymi reakcjami. Sektor przemysłowy wzywa rząd do obniżenia krajowych celów, które są wyższe niż proponuje KE.

Komisja Europejska zaproponowała w środę przyjęcie 40-proc. celu w zakresie redukcji emisji CO2 do 2030 roku oraz 27-proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych dla całej UE. Cele energetyki odnawialnej w poszczególnych krajach mają zostać ustalone po szczegółowych konsultacjach.

Obowiązujące obecnie w Wielkiej Brytanii cele zakładają 30-proc. udział energii ze źródeł odnawialnych już do 2020 roku a także 50-proc. poziom redukcji emisji CO2 do 2025 roku i 80-proc. redukcje do 2050 roku.

W oficjalnym oświadczeniu brytyjski Departament ds. Energii i Zmian Klimatu wyraża zadowolenia z zaproponowanych rozwiązań. "40-proc. cel w zakresie redukcji emisji to dobry początek, o który Wielka Brytania od początku zabiegała. Zaowocuje to potężnymi inwestycjami w niskoemisyjne źródła energii, w tym energetykę odnawialną" - stwierdził sekretarz ds. energii Edward Davey.

Podkreślił jednak, że Unia Europejska musi być gotowa do przyjęcia 50-proc. celu redukcyjnego, jeśli plany podpisania globalnego porozumienia klimatycznego mają spełnić się w 2015 roku.

Davey wyraził także zadowolenie z rezygnacji z wiążącego celu w zakresie energii ze źródeł odnawialnych dla wszystkich krajów członkowskich. Brytyjski rząd od początku optował bowiem za rozwiązaniem, które pozwoliłoby krajom samodzielnie decydować o sposobie osiągnięcia celu emisyjnego.

"Cieszymy się, że Komisja uznała nasze argumenty, stojące na stanowisku, że kraje członkowskie muszą mieć możliwość dekarbonizować swoje gospodarki w najtańszy z możliwych sposobów" - powiedział Davey.

Propozycje Komisji Europejskiej spotkały się z krytyką ze strony sektora energetyki odnawialnej. Zdaniem organizacji branżowej RenewableUK Komisja wykazała w ten sposób swój brak ambicji w zakresie walki ze zmianami klimatu.

"Choć doceniamy działania Komisji Europejskiej w zakresie promowania energetyki odnawialnej, wyrażamy zawód zaproponowanymi rozwiązaniami, w tym przede wszystkim brakiem wiążącego celu w zakresie energetyki odnawialnej na poziomie poszczególnych krajów" - powiedziała szefowa organizacji Maria McCaffery.

Według niej to właśnie energetyka odnawialna jest najlepszym dostępnym rozwiązaniem problemów klimatycznych. Wezwała jednocześnie rząd brytyjski do kontynuowania własnych wysiłków w tym zakresie.

W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele innej organizacji branżowej Renewable Energy Association (REA). Według nich, walka o wiążący cel dla energetyki odnawialnej do 2030 roku nie jest jeszcze zakończona i organizacja będzie nadal lobbować za takim rozwiązaniem. REA przyznaje, że brak wiążącego celu sprawi, że Wielka Brytania, która jest jednym z liderów w zakresie inwestycji w energetykę odnawialną, odczuje znaczące spowolnienie tempa nowych inwestycji.

Szefowa REA Nina Skorupska ocenia, że wprowadzenie wiążących celów dla poszczególnych krajów pozwoliłoby na dalsze obniżanie kosztów technologii odnawialnych. "W przypadku wprowadzenia wiążących celów wzrosłaby szansa, że koszt niektórych technologii odnawialnych będzie niższy niż energetyki atomowej nawet wcześniej niż w 2030 roku. Źródła odnawialne stałyby się także konkurencyjne wobec paliw kopalnych, a to oznaczałoby, że nie musiałyby wymagać subsydiowania" - dodaje Skorupska.

Zadowolenie z propozycji KE wyrażają środowiska przemysłowe. Co więcej, ich zdaniem brytyjski rząd powinien rozważyć zredukowanie własnych celów, które są bardziej ambitne niż propozycje Komisji. Takiego zdania jest EEF, organizacja skupiająca firmy z brytyjskiego sektora wytwórczego.

"Wiadomo było od dawna, że wiele krajów UE nie podziela stanowiska brytyjskiego w zakresie skali redukcji emisji. Propozycje KE potwierdzają ten fakt. W tej sytuacji rząd powinien zapewnić, że brytyjski przemysł będzie miał równe warunki do konkurowania z zagranicznymi podmiotami" - stwierdziła organizacja w oświadczeniu.

Szanse na taki krok ze strony rządu są jednak niewielkie. W najbliższych miesiącach rząd ma przedstawić szczegółowe informacje na tematy planów wywiązania się z unijnych wymogów. (PAP)

mas/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)