Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Rząd chce,by liczba palaczy spadła o połowę do 2020 r.

0
Podziel się:

Brytyjski rząd ogłosił plan, którego celem jest zmniejszenie w Anglii
liczby osób palących o połowę w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Podczas gdy obecnie pali 21
proc. społeczeństwa, rządowa strategia przewiduje, że do 2020 roku powinno być to 10 proc.

Brytyjski rząd ogłosił plan, którego celem jest zmniejszenie w Anglii liczby osób palących o połowę w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Podczas gdy obecnie pali 21 proc. społeczeństwa, rządowa strategia przewiduje, że do 2020 roku powinno być to 10 proc.

Jak pisze w poniedziałek portal BBC News, rząd proponuje m.in. zakaz sprzedawania papierosów z automatów, za przykładem Szkocji, gdzie wprowadzono go w zeszłym roku. Władze chcą też powstrzymywać młodzież przed rozpoczynaniem palenia - na przykład poprzez walkę z tanimi przemycanymi z zagranicy papierosami. Zapowiadany jest też przegląd przepisów dotyczących palenia i ewentualne rozszerzenie zakazu palenia w miejscach publicznych na takie miejsca jak wejścia do budynków.

Minister ds. ochrony zdrowia Andy Burnham zapowiedział, że rząd, który "poszedł już tak daleko" w działaniach na rzecz ograniczenia palenia, "pójdzie jeszcze dalej, by ocalić więcej ludzkich istnień". Według władz każdego roku nałóg jest przyczyną 80 tys. zgonów.

Lobbująca na rzecz interesów palaczy grupa Forest skrytykowała rządowy projekt za to, że jej zdaniem ogranicza swobodę ludzi w wyborze stylu życia. Grupa wskazuje, że zakaz palenia wprowadzony w zamkniętych obiektach publicznych silnie zaszkodził lokalnym pubom. Szef Forest Simon Clark zarzucił też władzom, że prowadzą "kampanię denormalizacji" wobec palaczy, tworząc "bardzo nietolerancyjne i podzielone społeczeństwo".

Zakaz palenia w zamkniętych miejscach publicznych został wprowadzony najpierw w Szkocji - w 2006 roku, a w 2007 roku niezależnie od siebie wprowadziły go Anglia, Walia i Irlandia Północna. (PAP)

awl/ ro/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)