Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Rząd zapowiedział dogłębny przegląd sił zbrojnych

0
Podziel się:

Minister obrony Bob Ainsworth zapowiedział we wtorek w Izbie Gmin największy
od ponad 10 lat przegląd potrzeb i zadań sił zbrojnych.

Minister obrony Bob Ainsworth zapowiedział we wtorek w Izbie Gmin największy od ponad 10 lat przegląd potrzeb i zadań sił zbrojnych.

"Brytyjskie siły zbrojne mają być zdolne stawić czoło wyzwaniom jutra" - zadeklarował w pisemnym oświadczeniu Ainsworth. Dokument konsultacyjny (tzw. Zielona Księga) określający strategiczny kontekst przeglądu i priorytety ma być gotów w najbliższym roku.

Drugi etap przeglądu o charakterze strategicznym nastąpi po wyborach również spodziewanych w 2010 r.

Źródła rządowe, na które powołuje się BBC, twierdzą, że na pierwszym etapie przeglądu nie zapadną żadne decyzje dotyczące wysokości budżetu obronnego w wys. 36 mld funtów. Oznacza to, że rząd odkłada decyzje finansowe na okres powyborczy.

Zarządzenie przeglądu zbiega się w czasie z silną presją na budżet resortu obrony w okresie recesji, wątpliwościami co do dalszej celowości finansowania niektórych kosztownych elementów wyposażenia i nowymi zagrożeniami, które ujawniły się po zamachach z 11 września 2001 r.

Raport przygotowany z końcem czerwca dla instytutu badawczego IPPR przez ekspertów wojskowych zaleca przemyślenie celowości dalszego utrzymywania nuklearnego straszaka w postaci pocisków Trident "w ramach szerszego strategicznego systemu bezpieczeństwa wykraczającego poza obronność w wąskim znaczeniu tego słowa".

Autorzy raportu sądzą, że przemyślenia i cięć wymaga też program zakupów wojskowego sprzętu na łączną sumę 24 mld funtów. Obejmuje on m.in. wielozadaniowy myśliwiec JFS, nad którym Brytyjczycy pracują wspólnie z Amerykanami, dwa lotniskowce, niszczyciele (Type 45) oraz okręty podwodne (klasy Astute).

Największym długofalowym wydatkiem z punktu widzenia obronności jest nowa generacja pocisków Trident, która kosztować będzie co najmniej 20 mld funtów. Żywot obecnej dobiega końca w 2024 r. Laburzyści i konserwatyści są za jej utrzymaniem, liberałowie przeciw. (PAP)

asw/ cyk/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)